Türkiye'nin en iyi haber sitesi

15 gün ücretsiz

Giriş Tarihi: 30.10.2013

Başbakan Erdoğan, İstanbullular'a Marmaray müjdesi verdi. 15 gün ücretsiz olacak Marmaray'la Üsküdar-Sirkeci arası denizaltında 4 dakikada geçilebilecek

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın ustalık döneminin en önemli projelerinden biri olan Marmaray'ın açılışı dün görkemli bir törenle yapıldı. Erdoğan, Türkiye'nin 153 yıllık rüyası Avrupa ve Asya yakasını İstanbul Boğazı'nın altından birleştiren Marmaray'ın 15 gün ücretsiz olacağını müjdeledi. Gebze- Halkalı'yı birbirine bağlayacak projeyle Üsküdar-Sirkeci arası 4 dakikada geçilecek.

GÜNDE 2.3 MİLYON TL

Marmaray'da, tek yönde saatte 75 bin, günde ortalama 1.2 milyon yolcu taşınacak. Bilet ücretleri ise tam 1.95 TL, öğrenci 1 TL olacak. Hatta İstanbulkart da kullanılabilecek. Marmaray'la faaliyete geçen hatlarla yolcular, aktarma yaparak Silivri'ye kadar gidebilecek. Aktarmalı en uzak mesafe için alınan ücret 7 liraya kadar çıkabilecek. Boğaz'ın altından yapılacak toplu ulaşımdan elde edilecek gelirin günlük 2 milyon 340 bin lira olması bekleniyor.

13 MİLYON SAAT TASARRUF

Tüm sistem hayata geçtiğinde zamandan elde edilecek toplam tasarrufun ise yaklaşık 13 milyon saat olacağı hesaplandı. Kent ulaşımı içinde raylı sistemlerin payını artıracak ve İstanbul'un trafik sorununu önemli ölçüde azaltacak Marmaray, İstanbul- Ankara Yüksek Hızlı Tren Hattı'nın yanı sıra İstanbul Metrosu'na da bağlanacak. İstanbul'un kent içi ulaşımındaki raylı sistemin payı, Marmaray ve inşaatı devam eden diğer raylı sistemlerin devreye girmesiyle yüzde 8'den yüzde 28'e çıkacak. Marmaray'la birlikte yılda 425 bin ton zehirli gazın atmosfere karışması engellenmiş olacak.

Görkemli açılış yapıldı
Törene, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın kurdele keserken yaptığı diyalog damga vurdu. Gül'ün isteği üzerine Başbakan Erdoğan Marmaray seferlerinin 15 gün ücretsiz yapılacağını söyledi.BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
15 gün ücretsiz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN