Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bakanlık talimatı verdi

Para nakil araçlarında meydana gelen silahlı soygunlardan ders çıkarıldı. İçişleri Bakanlığı, valilere, “Kamu kurumları da dahil zırhlı aracı olmayan hiçbir kuruluşa para ve değerli eşya taşımak için izin vermeyin” talimatı gönderdi.

Giriş Tarihi: 30.10.2013 15:03
İçişleri Bakanlığı, milyonlarca liralık silahlı soygunları engellemek için para ve değerli eşya nakillerine zırhlı araç şartı getirdi. Zırhlı aracı olmayan kuruluşa ve şirkete özel güvenlik izni ve görev belgesi verilmemesi kararı alındı.

Bugün gazetesinden Kamil Elibol'un haberine göre; İçişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Mustafa Demirer 81 il valisine genelge gönderdi. Demirer, son zamanlarda bazı kamu kurum ve kuruluşlarının zırhlı araç olmaksızın nakil yapmak için özel güvenlik izni ve görev belgesi talebinde bulunduğuna dikkat çekerek şöyle dedi:

"Para ve değerli eşyaya yönelik saldırılar daha çok naklin yapıldığı esnada gerçekleşiyor. Dolayısıyla para ve değerli eşyanın silahlı özel güvenlik görevlileri nezaretinde zırhlı araçlarla taşınması önem arz ediyor."


CAYDIRICILIK VURGUSU

Valilerden zırhlı araç bulunması şartıyla gerekli izni vermelerini ve görev belgesi düzenlemelerini isteyen Demirer şunları söyledi: "Caydırıcılığın artırılması, nakil sırasında meydana gelebilecek saldırıların önlenmesi ve en az zararla savuşturulabilmesi amacıyla, para ve değerli eşya naklinin gerek özel güvenlik birimi gerekse özel güvenlik şirketleri marifetiyle yapılabilmesi için zırhlı araç bulunması şartını arayın." Demirer para nakillerinde ilgili kurum, kuruluş ya da özel güvenlik şirketinin adına kayıtlı ve ruhsatlandırılmış en az bir zırhlı aracın bulunması gerektiğine dikkat çekti.


NAKİL ARACINA MERKEZİ KİLİT

Genelge, araçların zırhlı olması, kapılarının takip merkezinden açılıp kapatılması, kamerayla izlenmesi, saldırı anında içeriye duman verilmesi, taşınan değerin saldırı anında kendini imha etmesi gibi önleyici tedbirlerin nakil işlemini güvenli kıldığı belirtildi. Demirer, bu önlemlerin nakli gerçekleştiren kişilerin can güvenliklerinin sağlanmasında önemli rol oynadığını kaydetti.


LİBYA'DA 54 MİLYON DOLARLIK SOYGUN

Libya resmi haber ajansı, Libya Merkez Bankası'na para taşıyan bir aracı durduran silahlı kişilerin 54 milyon dolar çaldığını duyurdu. Habere göre, silahlı 10 kişi para nakil aracını havalimanından Sirte kent merkezine girdiği sırada soydu. Araçta, 500 kilometre uzaklıktaki başkent Trablus'tan gelen nakit paranın olduğu kaydedildi.


SON OLAYDA 4 MİLYON DOLAR ÇALINDI

En son zırhlı para nakil aracı soygunu 4 Ekim 2013 günü İstanbul Fatih'te yaşandı. Bankalara para nakli yapan özel bir güvenlik şirketinin zırhlı aracı kendi güvenlik görevlisi tarafından soyulmuştu. Özel güvenlikçi K.Y. silahlı mesai arkadaşı M.G.'yi etkisiz hale getirip içinde 4 milyon dolar olan iki para çuvalını çalmıştı.

Kaynak: Bugün
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bakanlık talimatı verdi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN