Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hileciler yine iş başında

'Yüzde 100 et' diye satılan bazı ürünler analiz edildi, içerisinden kıl, deri, kıkırdak ve kemik çıktı.

Giriş Tarihi: 30.10.2013 11:03
Para uğruna insan sağlı��ını hiçe sayan hileciler, yine yapacağını yaptı. 'Yüzde 100 et' diyerek kandırdığı vatandaşa kıl ve deri yedirdi. Pek çok şehirden gelen et ve et ürünlerini analiz eden Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Veteriner Fakültesi Histoloji Embriyoloji Anabilim Dalı Laboratuvarı, şok sonuçlarla karşılaştı. 'Yüzde 100 et' ibaresiyle satılan bazı ürünlerde dalak, işkembe, yürek, bağırsak, akciğer, meme gibi sakatatın yanı sıra kıl, deri, kukırdak ve kemik tespit edildi. AKÜ Veteriner Fakültesi Histoloji ve Embriyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Artay Yağcı, bazı üreticilerin çeşitli hilelere başvurduğunu belirtti.


TEHLİKE SAÇIYOR

Et ve et ürünlerinde sadece et ve yağ dokusu bulunması gerektiğini aktaran Yağcı, yaptıkları analizlerde et dışında meme, taşlık, kanatlı deri gibi pek çok yabancı dokuya rastladıklarını vurguladı. Yağcı, "Et ürünlerine yabancı maddeler ve sakatat karıştırılıyor. Bu durum sağlığı tehdit ediyor" dedi.


BOZUK ET DE YEDİRİLİYOR

Fakültenin Histoloji-Embriyoloji Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Korhan Altunbaş da, yaygın olarak son kullanma tarihi geçmiş et ve et ürünlerinin kıyma makinesinden geçirilip yeniden et ürünlerine karıştırılarak piyasaya sürüldüğünü belirterek, şöyle konuştu: "Tekrar piyasaya sürülen bu ürünler sağlığı bozuyor."

Kaynak: Takvim
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hileciler yine iş başında
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN