İngiltere İslami bono çıkarıyor

Giriş Tarihi: 30.10.2013

İngiltere bir ilke imza atarak İslami bono çıkarmaya hazırlanıyor. Ülkenin başbakanı Cameron, "İslami endeks de oluşturacağız" dedi

İslami bankacılık alanında ilk'leri gerçekleştiren İngiltere yeni bir adım daha atıyor. İngiltere Başbakanı David Cameron, Londra'da başlayan 9'uncu Dünya İslami Ekonomik Forumu'nda ülkesinin İslami bono çıkaracağını açıkladı. Böylece, ilk kez Müslüman olmayan bir ülkede İslami bono çıkarılmış olacak. Ayrıca İngiltere İslami bononun işlem göreceği ilk Batılı ülke olacak.

1.3 trilyon sterlin

Cameron, Londra Borsası'nda yeni bir 'İslami Endeks' oluşturmak için de plan yaptıklarını söyledi. İslami finansın İngiltere ekonomisi için iyi bir fırsat olduğunu belirten Cameron, son 7 yıl içinde İslami yatırımların yüzde 150 arttığını söyledi. Cameron, gelecek yıl 1.3 trilyon sterlinlik yatırım beklediklerine dikkat çekti. Foruma katılan Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ise uluslararası işbirliğine vurgu yaptığı konuşmasında, şöyle konuştu: "Dünyadaki ticaret hacmi 18.5 trilyon doları buluyor. İslam Kalkınma Bankası'na üye ülkeler bu rakamın 400 milyar dolarını oluşturuyor. Bu da yüzde 2'ye tekabül ediyor."


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İngiltere İslami bono çıkarıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN