Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yeni Türkiye'nin rotası çiziliyor

İlki 90 yıl önce Atatürk'ün girişimleriyle yapılan İzmir İktisat Kongresi'nin 5'incisi başladı. Kongrede Türkiye'yi 2023 hedeflerine taşıyacak 10 yıllık rota belirlenecek

Giriş Tarihi: 30.10.2013
Türkiye'nin tarihi ekonomik buluşmalarından olan İzmir İktisat Kongresi, 90 yıl önce yola çıktığı adreste ekonomi dünyasıyla buluşacak. "Küresel Yeniden Yapılanma Sürecinde Türkiye Ekonomisi" temasıyla açılacak kongrede 34 oturumda 241 panelist konuşacak. Üç gün devam edecek kongrede 151'i yabancı 3 bine yakın davetlinin katılım teyidi verdiği belirtildi. Kalkınma Bakanlığı tarafından İzmir Valiliği ve İzmir Kalkınma Ajansı işbirliğiyle düzenlenecek kongrenin açılış oturumu Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz ile Dünya Bankası Başkanı Jim Yong kim'in yapacağı konuşmalarla başlayacak.

HEDEF DEĞİŞMEDİ

Sosyal işlerden sorumlu AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Nükhet Hotar, kongrenin tarihi değerine dikkat çekti. Hotar, küresel krizin etkilerinin devam ettiğine vurgu yaparak şöyle konuştu: "Kongrede, dünya ekonomilerinin bugünkü durumu ve geleceği de masaya yatırılacak. 90 yıl önce ilk kongrede, genç Türkiye'nin ekonomideki yol haritası belirlendi. Bu kongrede ise 2023 hedeflerine koşar adım ilerleyen modern Türkiye'nin ekonomideki 10 yıllık rotası çizilecek."

EBSO: 2023 İÇİN BÜYÜK BİR FIRSAT
Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Başkanı Ender Yorgancılar, 5. İzmir İktisat Kongresi'nin 2023 hedefleri için büyük fırsat olduğunu belirtti. Yorgancılar şöyle konuştu: "10'uncu büyük ekonomi olma hedefi için çok çalışmamız gerekiyor. Potansiyelimiz heyecan verici düzeyde. İzmir İktisat Kongresi de gerek dünya gerekse Türkiye ekonomisinde dönüşüm arayışları ve zorunluluğunun ortaya çıktığı bir döneme denk gelmesi bakımından önemli."


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yeni Türkiye'nin rotası çiziliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN