Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bu Cumhuriyet herkesin

'nin açılışında konuşan Başbakan Erdoğan, Cumhuriyet'in sadece seçkin sermayenin tekelinde olmadığını belirterek, "İstanbul'daki sermayeye öz evlat muamelesi yapıp, Anadolu'dakini horlamak Cumhuriyet'in iktisat politikası değil" dedi

Giriş Tarihi: 31.10.2013
İlki 1923'te düzenlenen İktisat Kongresi'nin 5'incisi İzmir'de başladı. "Küresel Yeniden Yapılanma Sürecinde Türkiye Ekonomisi" başlığıyla Kalkınma Bakanlığı'nın organize ettiği kongre, devletin zirvesini buluşturdu. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın yanı sıra 5 bakanın katıldığı kongrede Dünya Bankası Başkanı Jim Yong Kim de bir konuşma yaptı. Başbakan Erdoğan zirve konuşmasını Cumhuriyet'e ayırdı.

SADECE SEÇKİNLERİN DEĞİL

Sermayeyi renklere ayırmanın ve işadamlarını makbul-makbul olmayan diye sınıflandırmanın Cumhuriyet anlayışı olmadığını vurgulayan Erdoğan, "Cumhuriyet, nasıl ki sadece seçkinlerin değilse seçkin sermaye çevrelerinin de değildir. İstanbul gibi büyükşehirlerin sermayedarlarına öz evlat muamelesi yapıp, Anadolu sermayesini horlamak, itip, kakmak asla Cumhuriyet'in iktisat politikası olamaz. Bu Cumhuriyet İstanbul sermayesinin olduğu kadar, 81 şehirdeki her bir işadamının, esnafın, çiftçinin de Cumhuriyeti'dir. Zenginin olduğu kadar fakirin, sermayenin olduğu kadar emeğin, işverenin olduğu kadar da işçinin Cumhuriyeti'dir" diye konuştu. Erdoğan, güçlü bir ekonomi için 76 milyonun bir ve beraber olmasını şart olarak gördüklerini vurguladı. Başbakan, "Cumhuriyet nasıl ki 76 milyonun Cumhuriyeti ise onun kazanımları da hiç kuşkusuz eşit derecede 76 milyonun kazanımlarıdır" dedi.

DIŞ YARDIMDA REKOR KIRDIK

11 yıllık dönemde ekonomideki iyileşmeye işaret eden Başbakan Erdoğan, "Türkiye sadece makroda değil, tüm kalkınma göstergelerinde Cumhuriyet döneminin rekorlarını elde etti. 2002'de sadece 85 milyon dolar dışarıya yardım yapıyorduk. Bugün rakam 2.5 milyar doları aştı. Türkiye, OECD ülkeleri arasında 2011- 2012 yıllarında dış yardımlarını en çok artıran, yükselen donör ülke durumuna geldi" diye konuştu.

DÜNYA BANKASI VE AB'YE MESAJ

Sınırsızca tüketme ve harcama alışkanlıklarının gözden geçirilmesi gerektiğini anlatan Erdoğan, "Yaptığımız harcama 2 milyar doları aştı. Bunun sosyolojik, psikolojik tahribatları ayrı. Biz bunların hepsine katlanıyoruz ve katlanacağız. Dünya Bankası'na da burada çok önemli görevler düştüğüne inanıyorum" dedi. Erdoğan, AB'ye de özelleştirmeler konusunda mesaj vererek, "Türkiye bu konuda öncü oldu" diye seslendi.

MÜLK SATIŞI ESKİDEN DE VARDI
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Cumhuriyet'in ekonominin tüm taraflarını bir gören anlayışı egemen kıldığını anlatarak, şöyle konuştu: "Cumhuriyet'in ilk yıllarında uluslararası sermayeye kapı aralandı. Yabancıların mülk edinmesinin önünün açılması da bizzat Gazi Mustafa Kemal döneminde oldu."

HIZLI TREN YILBAŞINA BİTECEK
79 yılda 6 bin 100 kilometre bölünmüş yol yapıldığını hatırlatan Erdoğan, 11 yılda bu rakamın 17 bin kilometreye çıktığını söyledi. Hızlı trenin Ankara-İstanbul etabının yılbaşına kadar tamamlanacağını müjdeleyen Başbakan, "Ankara-Konya etabı bitti. Şimdi Sivas'ı çalışıyoruz" dedi.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bu Cumhuriyet herkesin
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN