3 holdingden 3 milyar dolar

Sabancı, Doğuş ve Borusan 2014 yatırım planlarını açıkladı. 3 holding önümüzdeki yıl toplam 3 milyar $ yatırım yapacak. İlk sırada Sabancı var

Giriş Tarihi: 2.11.2013
Türk ekonomisine yön veren şirketler, 2014'teki yatırım bütçelerini açıklamaya başladı. Sabancı Holding, Doğuş Grubu ve Borusan Holding, gelecek yıl yatırıma 3 milyar dolar ayırdı. En büyük yatırım ise Sabancı Holding'den geldi. CEO Zafer Kurtul, topluluk olarak her yıl 2 milyar dolarlık yatırım yaptıklarını belirterek, "2014'te de benzer bir rakam yatırım bütçesi olarak ayrıldı" dedi.Enerji alanındaki yatırımlarını anlatan Kurtul, "2014 sonunda 2 bin 900 megavata (MW) geleceğiz" diye konuştu. Kurtul, 2020'de ise 7 bin 500 megavatlık kurulu güce ulaşmayı hedeflediklerini söyledi.

Doğuş, spora yönelecek

Doğuş Holding CEO'su Hüsnü Akhan da, 2014'te yatırımlarına devam edeceklerini belirtti. Akhan, "Bu yıl yatırım tutarımız 800 milyon dolardı. 2014'te bu rakam 600 milyon dolar olacak. Ağırlıklı olarak turizm ve hizmetler alanında yeni yatırımlar yapmayı hedefliyoruz. Marina konusunda yurtiçi-yurtdışında yatırımlarımız olacak. Golf ve tenis akademisi kuracağız. Sağlık alanında da bazı yatırımlarımız olabilir" dedi. Çelik, enerji, lojistik ve otomotiv sektörlerinde faaliyet gösteren Borusan Holding'in CEO'su Agah Uğur, 2013'ü 330 milyon dolar yatırımla tamamlayacaklarını söyledi. Uğur, "Önümüzdeki yıl ise 400 milyon doların üstünde yatırım yapacağız" diye konuştu.

AVIVASA VE ENERJİSA HALKA AÇILACAK
Zafer Kurtul, holdingin Avivasa ve Enerjisa'da halka arz çalışmalarını sürdürdüğünü söyledi. Mevcut yatırımlarının zamanında bitmesi ve kur riskinin öncelikleri olduğunu belirten Kurtul, "Sabancı Holding'in konsolide bazda açık pozisyonu 400-500 milyon euro. Özkaynaklarımız 8 milyar dolar" dedi.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
3 holdingden 3 milyar dolar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN