Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Avrupa toparlandı ihracatçı ümitlendi

Giriş Tarihi: 2.11.2013

Ekim ayında ihracat 11.8 milyar dolara çıktı. Avrupa'ya yapılan ihracat yüzde 4 artarken toparlanma sinyalleri OVP hedeflerinin tutturulması konusunda ihracatçıya umut verdi

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) ekim ayı ihracat rakamlarını Çorum'da açıkladı. Buna göre, ihracat ekimde yüzde 1.5 artışla 11.8 milyar dolara çıktı. 10 aylık ihracat binde 2 düşerek 124.3 milyar dolara geldi. Son 12 aylık ihracat ise yüzde 1.7 artarak 150.7 milyar dolara ulaştı. Avrupa'ya ihracat yüzde 4.3 artınca ihracatçı umutlandı. İhracatta büyüme hızının yeniden yüzde 12'lere çıkması gerektiğini belirten TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, "Orta ve uzun vadede ihracata dayalı büyümeye daha fazla ağırlık vermemiz gerekiyor. Orta Vadeli Plan'da (OVP) ihracatta da aşağı yönlü revizyon yapıldı. Fakat bizler, iki yılda OVP hedefinin üstünde bir ihracat rakamına ulaşacağımıza inanıyoruz" dedi.

AB'DE RESESYON BİTTİ

Avrupa'da resesyonun bu yılın ikinci çeyreğinde sona erdiğini belirten Büyükekşi, şöyle konuştu: "Reel sektörde görünüm iyileşiyor. Ekonomi yeniden büyüyor. Ancak yine de bu yılın tamamı için yüzde 0.4'lük küçülme tahmini devam ediyor. Bu küçülmenin sona ermesi ile Avrupa'nın 2014'ten itibaren tekrar büyümesini öngörüyoruz. Önümüzdeki yıl AB'de yüzde 1.3, Euro Bölgesi'nde yüzde 1'lik büyüme bekleniyor. En önemli pazarımız olan AB ülkelerinin toparlanması ihracattaki büyümenin sürekliliği açısından olumlu."

10 AYLIK DÜŞÜŞ ALTIN KAYNAKLI
İhracatın ilk 10 ayda yüzde 0.2 gerilemesinin nedeninin altın olduğunu söyleyen Büyükekşi, şöyle konuştu: "Hızla artan ve yüzde 60'ları bulan altın ihracatı bu yıl geriledi. İhracatçı birlikleri kaydından muaf olan kalemde 11'den 5 milyar dolara düşüş oldu. Bu düşüşü özellikle İran'a yönelik altın ihracatının durmasına bağlıyoruz. Bu süreç, ihracatta normalleşmeye yönelik bir adım."

"TÜRKİYE'YE FRANSIZ KALAMADILAR"
Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Ankara-Polatlı'ya yapılan Air Liquide tesisinin açılışına katıldı. Çağlayan, "Türkiye'deki yatırım ortamına Fransız kalamadılar" dedi. Çağlayan, Air Liquide'in Türkiye'ye yaptığı 300 milyon TL'lik yatırımın ülkenin ithal etmek zorunda olduğu sıvı nitrojen ve sıvı oksijenin Türkiye'de üretimine olanak sağlayacağını belirtti. Çağlayan, ihracat rakamlarını da değerlendirdi. Ekimde AB'ye ihracatın yüzde 4.3 arttığını söyleyen Çağlayan, "Toparlanmanın etkisiyle otomotiv sektörü ihracatı ekimde bir önceki yıla göre yüzde 7.3 arttı" dedi.

'KURDAKİ GELİŞME LEHİMİZE İŞLİYOR'
Döviz kurunda yaşanan dalgalanmadan çok fazla rahatsız olmadıklarını söyleyen Büyükekşi, "Paritenin bu seviyede devam etmesi ihracatçımızın lehine bir gelişmedir. Kurun çok düşmemesi bizim lehimize" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Avrupa toparlandı ihracatçı ümitlendi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN