Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tinerciden üniversiteliye

Gaziantep'te sosyal dönüşüm başlatan Büyükşehir Belediyesi, bin sokak çocuğunu topluma kazandırdı. Projeyle 650 çocuk bağımlı olmaktan kurtuldu

Giriş Tarihi: 2.11.2013
Tarihi ve kültürel mirası canlandırarak turizm atağı gerçekleştiren Gaziantep Belediyesi, dev bir sosyal dönüşüm projesine imza attı. Binden fazla uçucu madde bağımlısı sokak çocuğunu 'kurtarmak' için bir dizi proje geliştiren belediye, gençlerin yeniden hayata tutunmasını sağladı. Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Asım Güzelbey'in öncülüğünde kurulan Oya-Bahadır Yüksel Rehabilitasyon Merkezi'nde tedavi gören uçucu madde bağımlısı 650 çocuktan 3'ü tedavi sonrasında üniversiteden mezun oldu. Bu gençler onları bağımlılıktan kurtaran merkeze eğitmen olarak döndü.

BABAYA İŞ BULDUK

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Güzelbey, 10 yıl önce göreve geldiklerinde şehri bir kültür ve turizm destinasyonu haline getirmek üzere yola çıktıklarını ve araştırmalar sırasında ciddi bir sosyal restorasyon ihtiyacı keşfettiklerini vurguladı. Güzelbey, "O dönemde Gaziantep'te binden fazla madde bağımlısı sokak çocuğu olduğunu tespit ettik. Önce onları ailelerine kazandırmak istedik. Bir yıllık sosyolojik araştırmalar sonucunda işsiz anne-babaya iş bulduk. Nikâhı olmayanlara belediyenin desteğiyle nikah kıydık" dedi.

ABD'DEN PROF GELDİ

Güzelbey'in verdiği bilgilere göre tüm bu çabalar şehirde madde bağımlısı, hırsızlık, gasp ve soygunla geçinen 250 çocuğun yeniden kazandırılması için yetersiz kalmış. Ancak vazgeçmeyen belediye bu kez ayrı bir proje geliştirmiş. Araştırmalar sonrasında Amerika'da bir merkez keşfettiklerini anlatan Güzelbey, sözlerini şöyle sürdürdü: "Burada Dr. David Powell ile tanıştık. Bir yıl boyunca haftada 5 gün Gaziantep'te eğitim verdi. Merkezdeki tüm çalışanlara bu gençlere nasıl yaklaşılacağını anlattı." Tedavi gören 650 çocuk arasında evlenenler var. Bir çocuk Hacettepe Üniversitesi'nde sosyoloji eğitimi aldıktan sonra belediyenin imkânlarıyla yurtdışına gitti. Güzelbey, "3 genç eğitiminin ardından burada kendisi gibi gençlere yardım için çalışıyor" diye konuştu.

TURİZMDE İSPANYA ÖRNEĞİ
Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Güzelbey, turizm hedeflerini belirlerken kendilerine İspanya'nın Bilbao şehrini örnek aldıklarını belirtti. Güzelbey, "Projemizin ilk etabında 2 bin 500 tarihi eseri restore ettik. İkinci olarak 14 müzeyi şehre kazandırdık. Ardından hayvanat bahçesi, bilim müzesi gibi modern projeleri hayata geçirdik" dedi.

Gaziantep'te 1980 sonrası başlayan göç dalgası, nüfusu ikiye katlamış. Başkan Güzelbey, "Bu yeni nüfus para kazanmaya başlayınca eşlerini ya terk etmiş ya da ilgilenmemiş. Bozulan aile yapısının zararını çocuklar görmüş. Sokaklar 1000'den fazla çocuğun yuvası olmuş" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tinerciden üniversiteliye
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN