Uçakta internete vize çıktı, telefon yasak

Giriş Tarihi: 2.11.2013

Amerika'da uçaklarda elektronik cihaz kullanımı serbest bırakıldı. İniş ve kalkışların da dahil olduğu uygulama cep telefonuyla konuşmayı kapsamıyor

Uçak yolculuğunda bir dönem kapanıyor. Amerikan Federal Havacılık Yönetimi (FAA), zaman zaman yolcular arasında tartışmalara da yol açan uçaklarda elektronik cihaz kullanımının artık serbest olduğunu açıkladı. Özellikle iniş ve kalkışlarda tehlikeli olduğu için kesinlikle yasaklanan elektronik cihazlar, uçuş boyunca kullanılabilecek.

CEP DAHİL DEĞİL

FAA, söz konusu teknolojik devrime tep telefonlarının dahil edilmediği konusunda da uyarıda bulundu. Uçuş boyunca cep telefonuyla konuşmak ve açmak yine yasak listesinde kaldı. FAA Başkanı Michael Huerta, "Geçen yıl, bütün uzmanları bu konuda mükemmel bir rapor hazırlamaları için yönlendirdim. Yıl boyunca çalıştılar. Bize sağlam bir rapor verdiler. Böylece, güvenlik konusunda bir adım daha atttık, taşınabilir elektronik cihazların kullanımını serbest bıraktık" dedi. Karar, uçakla seyahat edenler kadar havacılık firmaları tarafından da sevinçle karşılandı. A4A adlı havacılık şirketi, "A4A ve üyelerimiz, elektronik cihazların kullanılabilirliğinin güvenliği konusunda FAA ile çalışacaktır" açıklamasında bulundu.

ANONS SIRASINDA YASAK
Yeni uygulamayla yolcular uçaklarda, e-kitap, bilgisayar oyunları, film izleme gibi konularda serbest hareket edebilecek. Ancak uçuş sırasında güvenlik anonsu yapılırken elektronik cihazların kullanılmasına hâlâ izin verilmiyor. Ayrıca cep telefonlarının uçuş moduna alınması veya telefon arama özelliğinin devre dışı bırakılması gerekiyor. İnternette gezinme, yazılı mesaj veya veri indirme işlemlerine ise 10 bin feet'in (3.048 metre) altında izin verilmeyecek.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Uçakta internete vize çıktı, telefon yasak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN