Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Akbank'ın net kârı 2.5 milyar TL

Giriş Tarihi: 6.11.2013

Akbank 9 aylık bilançosunda 2.5 milyar TL konsolide net kâr açıkladı. Banka krediler yoluyla ekonomiye 140 milyarlık destek sağladı

2013 yılı dokuz aylık bilançosunu açıklayan Akbank, bu dönemde 2 milyar 427 milyon TL konsolide net kâr elde etti. Akbank Genel Müdürü Hakan Binbaşgil, "Finansal piyasalardaki çalkantıya karşın 9 ayda aktiflerimiz yüzde 17'nin üzerinde büyüyerek 191 milyarın üzerine çıktı. Aynı dönemde, nakdi ve gayrinakdi kredilerimizi yüzde 26'nın üzerinde artışla 140 milyar TL'ye çıkardık. Bu yolla ekonominin büyümesine destek sağlamayı sürdürdük" dedi. Akbank'ın bu dönemde 3 milyar 227 milyon TL brüt kâr elde ettiğini kaydeden Binbaşgil, bu rakam üzerinden 800 milyon TL vergi karşılığı ayırdıklarını söyledi.

KREDİL ERDE BÜYÜME

Hakan Binbaşgil, Türkiye'yi uluslararası rekabette daha da üst sıralara taşıyacak olan KOBİ ve şirketlere en avantajlı koşullarda finansal destek sağlamaya devam ettiklerini belirtti. Akbank, bu dönemde KOBİ ve kurumsal kredilere sağladığı desteği yüzde 24'ün üzerinde büyüterek 73 milyar TL'ye çıkardı. Binbaşgil, uygun finansman koşulları, yenilikçi ürün ve hizmetlerle tüketicilerin yanında yer almaya devam ettiklerini vurguladı. Hakan Binbaşgil, "26 milyar TL'yi geçen tüketici kredilerimizle tüketicilere desteğimizi sürdürdük" diye konuştu.

Mevduatta % 22'lik artış yaşandı
Binbaşgil değerlendirmesinde Türkiye'nin tasarruf oranını artırarak büyümeye kaynak yaratması gerektiğini vurguladı. Binbaşgil şu şekilde konuştu: "Akbank olarak yenilikçi finansal ürünlerimiz ve kampanyalarımızla toplumda tasarruf bilincinin yayılmasına destek oluyoruz. Bu yöndeki çalışmalarımızın olumlu yansımasıyla ilk 9 ayda toplam mevduatımız yaklaşık yüzde 22 artışla 110 milyar TL'yi aştı." Binbaşgil, müşteri odaklı bir bankacılık yaparken risk yönetiminden taviz vermediklerini kaydetti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Akbank'ın net kârı 2.5 milyar TL
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN