Fikri olana MÜSİAD'dan 10 milyon lira

Giriş Tarihi: 6.11.2013 10:18 Güncelleme Tarihi: 6.11.2013 10:20

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Gençlik Kurulu, “100 Fikir 100 Şirket 10 Milyon Destek” projesiyle hem 100 Girişimciyi iş sahibi yapıyor, hem de melek yatırımcılık kavramına karşı yepyeni bir yatırım modelini duyurmaya hazırlanıyor.

Genç MÜSİAD, Anadolu'nun en uzak il ve ilçelerindeki girişimci adaylarını 100 bin lira başlangıç sermayesi ile destekleyerek şirketlerini kurmalarına olanak sağlayacak.

www.100fikir100sirket.com web sitesine girerek proje başvurusunu yapabilecek olan girişimci adaylarının projeleri değerlendirilecek. Seçilecek en iyi 100 proje, MÜSİAD'lı iş adamları tarafından 100 bin lira ve üstü meblağda fonla desteklenecek. Her sektörden başvurunun kabul edildiği 100 Fikir 100 Şirket projesine başvurmak için MÜSİAD ya da Genç MÜSİAD üyeliği şartı aranmazken iş fikrinde aranan üç özellik "Sürdürülebilirlik", "Yenilikçilik" ve "Ölçeklenebilirlik" olarak belirlendi.


"YENİ BİR BAŞLANGIÇ SERMAYESİ MODELİNE OLAN İHTİYACI FARKETTİK"

"Melek yatırımcılık" kavramını derinlemesine incelediklerini ve yüzlerce gençle talepleri ve ihtiyaçları üzerine görüşmeler yaptıklarını belirten MÜSİAD Gençlik Kurulu Başkanı Faruk Akbal, Türkiye koşullarına, kültürümüze ve gençlerin ihtiyaçlarına yönelik yeni bir başlangıç sermayesi modeline olan ihtiyacı fark ettiklerini belirtti ve konuya ilişkin şunları söyledi:

"Gençlerin ihtiyaçlarını, melek yatırım alan gençlerin yatırımdan sonra yaşadığı zorlukları, gençlerin bir iş adamı yetiştirme gayesiyle değil, bir anda parayı 5'e katlama aracı olarak ele alındığı gerçeğini göz önüne alınca yeni bir yaklaşım geliştirdik. Bu yeni yaklaşımı 6-7 Aralık tarihlerinde düzenleyeceğimiz 4. Uluslararası Genç İş adamları Kongresi'nin açılış konuşmasında hem Türkiye, hem de dünya kamuoyuna açıklayacağız."

Genç MÜSİAD'ın ismi şimdilik açıklayanmayan yeni başlangıç sermayesi modelinin öne çıkan özellikleri şunlar:

- Yatırımcı, genç girişimcinin motivasyonunu düşürecek, heyecanını azaltacak derecede yüksek bir hisse alamayacak. Baskın hisse girişimcinin elinde olacak.

- Yatırımcı, parasını katlamak için girişimin doğal büyüme sürecine zarar verecek bir hızlandırma yapamayacak.

- Yatırımcı, girişimciye paradan önce deneyim sağlamayı amaç edinmiş olacak ve zaten bu yatırımcı ağına da bu bakış açısıyla bakan yatırımcılar kabul ediliyor. Yani yatırımcı, girişimcinin öncelikle akıl hocası olduğu yaklaşımıyla hareket edecek.

6-7 Aralık'ta gerçekleşecek Uluslararası Genç İşadamları Kongresi'ne katılmak isteyenlerin www.ugik.org sitesine kayıt yaptırmaları yeterli.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Fikri olana MÜSİAD'dan 10 milyon lira
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN