Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Karta 'çek'ici alternatif

Kredi kartıyla tatile sınırlama getirileceğine ilişkin haberler turizmcileri harekete geçirdi. Sektör, "Karta taksit uygulaması biterse, Avrupa'daki gibi tatil kredisi veya tatil çeki veririz" diyor

Giriş Tarihi: 6.11.2013
Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu'nun (BDDK) kredi kartı harcamalarını kısıtlamaya yönelik adımları turizm ve otomotiv sektörünü endişelendirdi. Turizmciler, uygulamanın hayata geçmesi durumunda uğrayacakları gelir kaybı için alternatif arıyor. Avrupa'daki gibi 'tatil kredisi' ve 'tatil çeki' uygulaması gündemde. Sektör temsilcileri, yurtdışı turların yüzde 68'inin, yurtiçinin ise yüzde 72'sinin kredi kartıyla satıldığını belirtiyor. Turizmciler, taksitlerin tamamen kaldırılması yerine sınırlandırma getirilmesini ve taksitlere alt sınır konulmasını destekliyor. Pronto Tour Yönetim Kurulu Başkanı Ali Onaran, Avrupa'daki modelleri incelediklerini belirterek, "Sistem hayata geçerse biz de Avrupa'daki gibi tatil kredisi ve tatil çeki uygulamalarını devreye almayı planlıyoruz" dedi.

HALK SINIRI BİLİYOR

Bankadan tatil kredisi almanın kartla harcamaktan daha zor olacağını, bu nedenle de sektörü olumsuz etkileyeceğini vurgulayan Onaran, şöyle konuştu: "Halk eskiye göre daha bilinçli. Taksitli uygulamanın ilk yıllarında insanlar tatili 9-12 ayda ödüyordu. Şimdi bu ortalama 5 aya düştü. Yani halk kendi sınırını kendi getiriyor." TUROB Başkanı Timur Bayındır da tek bir sektöre yönelik sınır getirilmesinin anayasaya aykırı olacağını iddia etti. BDDK Başkanı Mukim Öztekin önceki gün gazetecilere yaptığı açıklamada otel, tatil paketleri ve yurtdışı- yurtiçi turları kastederek, "Kıt kaynakla tatil olmaz. Taksitle altın alınmaz. Otomotiv kredisinde yüzde 25 peşinat şartına bakıyoruz" demişti.

Sektörü olumsuz etkiler
Joly Tur Genel Müdürü Figen Erkan da taksitli satışların kaldırılması halinde tüketici kredisi uygulamasına geçeceklerini söyledi. Erkan, "10 milyonu bulan yerli turistin yüzde 80'i taksitle ödeme yapıyor. Uygulama hayata geçerse turizmden gelir elde eden 52 sektör büyük darbe alır" diye konuştu.

İç pazarda kırılma yaşanır
Otomotiv sektöründeki satışların yüzde 80'inin finans şirketleri aracılığıyla yapıldığını söyleyen Otomobil İthalatçıları Derneği Genel Sekreteri Hayri Erce, "2014'te oto satışları 800-860 binlere gerileyecek. Bir de iç tüketim sınırlanırsa kırılma yaşarız. Çünkü pazarda satışların 3'te 2'si kredilerle yapılıyor" dedi.

Kredilere kaldıraç freni geldi
Bankaların kredi hacmi 1 trilyon lirayı aşarken, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu yeni bir adım daha attı. Kurum, borçlanma ile özkaynak arasındaki ilişkiyi güçlendirdi. Düzenlemeye göre bankalar yeni dönemde bilanço mantığı içinde kredi kullandırırken daha ihtiyatlı hareket edecek. Yüzde sıfır olarak uygulanan risk ağırlığında kaldıraç oranı asgari olarak yüzde 3'le sınırlandırıldı. Sermaye Yeterlilik Rasyosu'nda yüzde 12'lik oran ise devam edecek.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Karta 'çek'ici alternatif
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN