Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Garantide limit 3 milyar $

Başbakan Yardımcısı Babacan, Hazine garantilerinde üst limitin 3 milyar dolar olarak belirlendiğini açıkladı. Kanundan önce ilanına çıkılan Körfez Geçişi ve 3'üncü Köprü ihalesi limite dahil edilmedi

Giriş Tarihi: 7.11.2013
Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Hazine garantilerinde üst limit uygulamasına 2014'te geçileceğini, rakamın da 3 milyar dolar olacağını açıkladı. Bu yıl çıkan kanun, kamu-özel işbirliği projelerinde idare ile görevli şirket arasında imzalanan uygulama sözleşmesinin süresinden önce feshedilerek tesisin ilgili idare tarafından devralınması durumunda uygulanıyor. Bu durumda, görevli şirketin yatırım için kullandığın ve geri ödenmemiş kredi tutarı Hazine tarafından üstleniliyor. Kanuna göre, yap-işlet-devret modeliyle gerçekleştirilecek asgari 1 milyar liralık yatırımlar ile yap-kirala-devret modeliyle yapılacak asgari 500 milyon liralık sözleşmeler kapsamda.

ALTIN HARİÇ AÇIK 50 MİLYAR DOLAR

Hazine yetkilileri, bu maddenin yürürlüğe girdiği tarih itibarıyla ihale ilanına çıkılan projelerin limitten muaf tutulduğunu bildirdi. Buna göre, Gebze-İzmit Otoyolu Projesi (İzmit Körfez Geçişi dahil) ve Kuzey Marmara Otoyolu Projesi (3'üncü Köprü dahil) limite dahil edilmedi. Bütçe görüşmelerinde konuşan Babacan, geçen yıl 7.6 milyar dolar olan altın ithalatının bu yıl 13 milyar dolara çıkacağını söyledi. Altın hariç cari işlemler açığının 2013'te geçen yıla göre 3.5 milyar dolar azalarak 50 milyar dolara gerileyeceğini belirten Babacan, "Altın dâhil cari işlemler açığının ise bu yıl sonu itibarıyla 58 milyar dolar seviyesinde gerçekleşeceği tahmin ediliyor" dedi. Babacan'ın verdiği bilgiye göre, Kredi Garanti Fonu'ndan bugüne kadar 2.8 milyar lira tutarındaki krediye kefalet sağlandı. Eylül sonunda Ziraat Bankası'nın çiftçiye kullandırdığı düşük faizli kredi 16 milyara çıktı.

Bddk : 28 milyarlık alacak var
BDDK Başkanı Mukim Öztekin, batan bankaların davalarının sonuçlanmadığını ifade ederek, "28 milyara ulaşan bir sorunlu alacak var. Ama güncellenen alacak sayısı bir elin parmakları kadar" dedi. Hazine Müsteşarı İbrahim Çanakçı ise İşsizlik Fonu'na yapılan 1.8 milyar liralık ödemenin Çalışma Bakanlığı'na devredildiğini belirtti.

Fenerbahçe'ye banka resti çekti
Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım'ın banka kurma planına bir rest de Başbakan Yardımcısı Ali Babacan'dan geldi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın ardından Babacan da, Fenerbahçe'nin borçlarına dikkat çekerek, "Türkiye'de banka kurmak için 300 milyon dolarlık sermaye gerekiyor. Kaldı ki Fenerbahçe'nin ciddi borcu var. Tecrübe, geçmişte itibar sıkıntısı olmaması kriterleri var. Ben mali kriter açısından değerlendirdim" diye konuştu. FED'in 22 Mayıs açıklamasını anımsatan Babacan, "Kontrolsüz ipin ucunu kaşırmış şekilde 22 Mayıs'a girseydik ben o tabloyu Allah korusun düşünmek bile istemiyorum" yorumunu yaptı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Garantide limit 3 milyar $
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN