Venezüela'ya vize yok bize var

Başbakan Erdoğan, Türk şirketleriyle Finlandiya'ya çıkarma yaptı. Finli aşadamlarına seslenen Erdoğan, "AB hâlâ Türkiye'ye vize uyguluyor. Venezüela'ya bile vize yok, bize var" dedi

Giriş Tarihi: 7.11.2013

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'nin gösterdiği ekonomik performansa rağmen Avrupa Birliği'yle ilişkilerin istenilen hızda ilerlemediğini söyledi. Finlandiya'nın başkenti Helsinki'de Türk-Fin İşadamları Forumu'na katılan Erdoğan, iş dünyası temsilcilerine seslendi. Türkiye'nin döviz rezervinin 11 yılda 27.5 milyar dolardan 134 milyar dolara yükseldiğini ve bunun ekonomide çok daha rahat adım atılmasını sağladığını vurgulayan Erdoğan, "Buna rağmen AB içinde Türkiye'nin bu büyümesini faydaya çevirmek yerine engeller çıkarmayı tercih eden bir kesim var" dedi. Euro Bölgesi krizine de vurgu yapan Erdoğan, "Kimlerin gerçekte AB'ye yük olduğu açıkça ortaya çıkıyor. Biz tüm yapay engellere rağmen yürüyüşümüze devam ediyoruz" diye konuştu.

ZATEN AB'YE GİRMİŞİZ

AB'yle sıkıntı yaşanan kalemlerden birinin de vize olduğunu belirten Erdoğan, şunları söyledi: "6-7 milyon vatandaşımızla aslında AB'ye girmişiz. Gelgelelim bakıyoruz ki Venezüela'ya AB vizesi uygulanmıyor. Venezüela'nın AB ile ne alakası var. Türkiye müzakereci ülke ama hâlâ vize almak zorunda." Türk heyetinde yer alan 196 işadamının yıllık 100 milyar dolarlık ciroyu temsil ettiğini belirten Erdoğan, "Bu çok güçlü bir potansiyel. Birçok ortak iş yapılabilir" dedi.

1.4 MİLYA R DOLARLIK TİCARET
Finlandiya ile Türkiye arasındaki ticaret hacmi 2011'de 1.6 milyar dolarken, kriz nedeniyle 2012'de 1.4 milyar dolara geriledi. Küresel ve Euro Bölgesi'ndeki krizin ikili ticarete yansıdığını belirten Başbakan Erdoğan, özellikle üçüncü ülkelerde işbirlikleriyle bu rakamın yükseltilebileceğini vurguladı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Venezüela'ya vize yok bize var
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN