Türkiye'nin en iyi haber sitesi

kuyruğa takıldı

Irak’a ve bölge ülkelerine yapan Türk firmaları sıkıntılı bir süreçten geçiyor.

Giriş Tarihi: 8.11.2013 11:43 Güncelleme Tarihi: 8.11.2013 13:31
Çikolata ve şekerleme ürünleri ı yapan firmaların yetkilileri, TIR'ların günlerdir sınır kapısında bekletildiğini, bunun da Türk ekonomisine ve ihracata büyük darbe vurduğunu söyledi.

Irak'a ve Orta Doğu ülkelerine çikolata – şekerleme ürünleri ihracatı yapan Türk firmaları zor bir süreçten geçiyor. Irak'a şekerleme ürünleri ihracatı yapan Türk firmalarının malları günlerdir Habur sınır kapısında bekletiliyor. Yetkililer, yaşanan bu durumu, Irak merkezi hükümetinin Türkiye'ye ve Türk ürünlerine takındığı düşmanca tavırdan kaynaklandığını söylüyor.

İstanbul Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Zekeriya Mete, " Irak'a şekerleme ürünleri ihracatı yapan firmalarımız şu günlerde oldukça zor bir durum içinde. İşin siyasi olduğunu düşünüyorum. Türk ekonomisini baltalamak istiyorlar. Bu işten Türkiye'nin ihracatı zarar görüyor. Başta İsrail olmak üzere Mısır'la ve Irak'la ciddi sorunlar yaşıyoruz. Sadece 1 firmanın 100 TIR'ı Habur'da günlerdir bekletiliyor. Bu durumun acilen çözülmesi gerekiyor" dedi.


TÜRKİYE'NİN İHRACATINA DARBE VURUYORLAR

Saadet Gıda Yönetim Kurulu Başkanı Sübet Çiçek, Habur'da şu anda 750 milyon dolarlık Türk malının bekletildiğini söyledi. Çiçek, yaşanan sıkıntıyla ilgili şunları söyledi: "Olay tamamen Bağdat yönetiminin, Türk mallarına karşı düşmanca tutumundan kaynaklanıyor. Ürünlerimizde domuz yağı olduğu iddia ediyorlar. Biz bu ürünleri ABD ve Avrupa ülkeleri başta olmak üzere dünyanın 65 ülkesine ihraç ediyoruz. Türk ihracatına darbe vurmak için yapılan bir oyun bu. Şu anda bizim 27 TIR'ımız kuyrukta bekliyor. Kuyruk Cizre'ye ulaşmış durumda. Yan kesiciler, hırsızlar burada cirit atıyor. 1 milyar dolara yakın ihracat kaybımız var. Sadece bizim firmamızın 650 ton malı sınırda TIR kuyruğunda. Şu anda Türk firmalarının sınırda bekleyen mallarının değeri 750 milyon dolar. TIR'lar 18 gündür hareket etmiyor. Bu siyasi oyunların bitmesi adına Başbakanımız Sayın Tayyip Erdoğan'ın harekete geçmesini bekliyoruz."


"TAM SEZONUNDA BİZİ BALTALIYORLAR"

Elvan Gıda Yönetim Kurulu Başkanı Hidayet Kadiroğlu da, konuyla ilgili yaptığı açıklamada şöyle konuştu: "Habur'dan normalde günde 2 bin TIR geçerken şuan sadece 800 TIR geçebiliyor. Türkiye'nin zararı çok büyük. Irak tarafında mal yok ama malları çekemiyorlar. Diğer yandan buradan yüklemelerimiz devam ediyor. Sezonda baltalanıyoruz. Bu iş bu hafta çözülse 15 günlük satış kaybı yaşamış oluruz. Ama çözülmezse iş sıkıntılı boyutlara ulaşacak. Şu anda aldığımız bilgiye göre Habur'da 100 kilometre TIR kuyruğu oluşmuş."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İhracat kuyruğa takıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN