Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Suriyeli muhaliflerden ilk ekonomik harekât

Suriyeli muhalifler, ülke ekonomisini ayağa kaldırmak için bir konsey kurdu. Hedef, halkın öncelikli ihtiyaçlarını karşılayacak yatırımlar yaparak mültecilerin dönmesini sağlamak

Giriş Tarihi: 9.11.2013
2 yıldır süren iç savaş nedeniyle ekonomisi durma noktasına gelen Suriye'de, önemli bir ekonomik harekâtın startı verildi. Beşar Esad karşıtı muhalifler, ilk kez ekonomik bir organizasyon için bir araya gelerek Syrian National Investment Development Councıl'ı (SNIDC) kurdu. SNIDC, Suriye'nin yanı sıra aralarında Türkiye, Almanya ve S.Arabistan'ın da bulunduğu 10'a yakın ülkede faaliyet gösteriyor. Organizasyonun hedefi muhaliflerin kontrolündeki bölgeleri yeniden inşa edip yapılandırmak. SNICD, ülkenin kuzeyindeki ofisinden, Suriye Koalisyon Kuvvetleri'yle işbirliği içinde hareket edecek. 6 milyar dolarlık bir fonu yönetecek olan organizasyon ilk yatırımlarını hayata geçirdi. Bir Türk şirketinin desteğiyle Kuzey Suriye'de kurulacak FreeCell adlı cep telefonu operatörüyle ilgili çalışmalar sürüyor. İzmir'de faaliyet gösteren bir inşaat firmasıyla toplam 20 bin konutu hedefleyen 'Barış Evleri' projesi için imzalar atıldı.

HEDEF MÜLTECİLERİN DÖNMESİ

Bugüne kadar Esad yönetimine karşı gerçekleşen ilk ekonomik hareket olduklarını ifade eden SNIDC Başkanı Dr. Akram Hisham Kanakrieh, konseyin hedefini ve öncelikli projelerini SABAH'a anlattı. Kanakrieh, muhaliflerin ülke genelinde yüzde 45'lik bir nüfusu elinde tuttuğunu, bu noktalarda acil ve uzun vadeli ekonomik yatırımlara başlama zamanının geldiğini belirtti. Kanakrieh, yapılanma ve hedefleriyle ilgili şu bilgileri verdi: "Hiçbir askeri birlik ve oluşumla ilgimiz yok. Kurduğumuz yapı tüm muhalif grupların üstünde. Ekonomik hamleler sayesinde özellikle Suriye'yi terk etmek zorunda kalan mültecilerin de geri dönüşünü sağlamak istiyoruz. Önceliğimiz halkın acil ihtiyaçlarını sağlamak. Mobil fırın, jenaratör, monil hastane gibi ekipmanlarla mültecilerin geri dönüşüne zemin hazırlayacağız."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Suriyeli muhaliflerden ilk ekonomik harekât
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN