Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Köprüden Bolt geçecek

Giriş Tarihi: 10.11.2013

İstanbul'a en az 20 milyon dolar gelir getirmesi beklenen Vodafone İstanbul Maratonu 17 Kasım'da koşulacak. Önümüzdeki yıl maratonun açılışını dünyanın en hızlı atleti 'un yapması bekleniyor

Ünlü golfçü Tiger Woods'un 'nde golf oynamasının yankıları sürerken İstanbul bir spor devini daha ağırlamaya hazırlanıyor. Önümüzdeki hafta yapılacak Vodafone İstanbul Maratonu'nun 2014 açılışını dünyanın en hızlı atleti 'un yapacağı açıklandı. Böylece Boğaziçi Köprüsü, üst üste iki yıl dünyanın dev sporcularının performansına ev sahipliği yapmış olacak. Bu yıl 17 Kasım'da yapılacak koşu için de geri sayım sürüyor. Vodafone Türkiye ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Spor A.Ş. arasında imzalanan anlaşmayla 'Vodafone İstanbul Maratonu' adı altında yapılacak yarışmadan önce ABD'ye gittik. New York Maratonu'nda incelemelerde bulunan Vodafone Türkiye Pazarlama Direktörü Lütfullah Kitapçı ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Göksel Gümüşdağ ile buluştuk.

ASYA'DAN AVRUPA'YA


Bilindiği gibi şehir maratonları kentlerin tanıtımına ve ekonomisine büyük katkı sağlıyor. Milyonlarca seyirci, on binlerce atlet ve turisti çeken şehirlerin gelirleri yüz milyonlarca doları buluyor. Örneğin New York Maratonu'nun kente ekonomik katkısının 340 milyon dolar olduğu biliniyor. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Göksel Gümüşdağ'a 17 Kasım'da yapılacak maratonun ekonomik değerini sorduk. Minimum 20 milyon dolar olacağı bilgisini verdi. Gümüşdağ, bu geliri daha da artırmak ve dikkati yarışmaya çekmek için önümüzdeki yıl dünyanın en hızlı atleti Usain Bolt'u Türkiye'ye getirmek istediklerini söyledi. Gümüşdağ, "Bolt, bu yıl gelmek için 550 bin dolar istedi. Bütçeyi yetiştiremedik. Önümüzdeki yıl için sözleştik. Bir aksilik olmazsa Usain Bolt, 2014'te Boğaziçi Köprüsü'nden Asya'dan Avrupa'ya koşacak."

BU YIL MARATONA 15 BİN KOŞUCU KATILACAK

Türkiye'nin en büyük katılımlı kitlesel organizasyonu olan Vodafone İstanbul Maratonu, 17 Kasım Pazar günü koşulacak.
Tarihte kıtalararası koşulan ilk yarış olma özelliğine sahip Vodafone İstanbul Maratonu, 1979'dan bu yana her yıl düzenleniyor.
Son yıllarda yarışma, 8, 15, 42 kilometre (maraton) ve halk yürüyüşü olmak üzere 4 farklı kategoride koşuluyor. Vodafone İstanbul, Türkiye'de uluslararası nitelikteki en önemli maraton yarışı unvanına sahip.
42 bin 195 kilometrelik maraton koşusu geçtiğimiz yıl Uluslararası Atletizm Federasyonları Birliği (IAFF) tarafından Altın Kategori unvanına layık görüldüğü için bu kategoride koşuldu.
2011'de 8 bin sporcunun katıldığı organizasyonda, geçen yıl Vodafone Türkiye'nin desteğiyle 88 ülkeden 13 bin sporcu ağırlandı. Bu yıl yarışmaya 97 ülkeden 20 bin sporcunun katılması öngörülüyor. 2012'de 6 bin 528 olan Türk koşucu sayısının bu yıl yaklaşık 15 bin olacağı tahmin ediliyor.
Geçen yıl maratonda 4 sivil toplum kuruluşu toplam 550 bin TL bağış toplamıştı.

BLOOMBERG: BAHARDA İSTANBUL'DA TATİLDEYİM

New York Belediye Başkanı Michael Bloomberg, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Göksel Gümüşdağ'a Başkan Kadir Topbaş'ı çok iyi tanıdığını ve sevdiğini anlattı. Başkan Bloomberg, önümüzdeki yıl bahar ayında İstanbul'a tatile geleceğini söyledi. İstanbul, Atina ve Kudüs'ün dünyanın en önemli kültür şehirleri olduğunu anlatan Bloomberg, "Bütün medeniyetler buralarda buluşuyor. Bu şehirlerde yapılacak maratonlar benim için ayrı bir önem taşıyor" değerlendirmesini yaptı.

KÖPRÜ'DEN KİMLER GEÇTİ?

Asya ile Avrupa'yı birbirine bağlayan Boğaz Köprüsü, bugüne kadar birçok ünlü ismi ağırladı. F 1 yarış pilotu David Coulthard, masa tenisi yıldızları Lui Guoliang ile Werner Schlager, tenisin usta ismi Venus Williams, U2'nun solisti Bono ve son olarak Tiger Woods öne çıkan isimler oldu. Önümüzdeki yıl ise dünyanın en hızlı adamı Usain Bolt, köprünün üstünde koşacak.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Köprüden Bolt geçecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN