Türk erkeği renkli pantolonu sevdi

Giriş Tarihi: 10.11.2013

Son iki yıldır İtalya başta olmak üzere dünya erkek modasında popüler hale gelen renkli pantolonlar, Türk erkeğinin de gardırobuna girdi. Ancak değişim konusunda çekimser olan Türkler, koyu yeşil ve bordoyu tercih ediyor

Dünya erkek modasını son iki yıldır kasıp kavuran renkli pantolon, Türk erkeklerinin de gardırobuna girmeyi başardı. Modaya yön veren İtalya'da olduğu gibi canlı renkleri değil, biraz daha koyu tonları tercih eden Türk erkeklerinin, giyim tarzında büyük değişim yaşanıyor. Eski bol paça ve klasik ceket tarzını bir kenara bırakan erkekler, günün her saatinde kendilerini rahat hissedecekleri kıyafetleri tercih ediyor. Renkli giyinip, dar kalıplı kıyafetler satın alıyorlar.

YÜZDE 30'LUK PAYA ULAŞTI

Renkli pantolona sadece büyük şehirlerden değil, Anadolu'nun her tarafından sipariş yağıyor. Türk erkek modasının öncü firmalarından Avva'nın Yönetim Kurulu Başkanı Volkan Atik, Türk erkeklerinin renk konusunda biraz daha tutucu olduğunu söyledi. Atik, "Erkekler yeşil ve bordonun biraz daha koyu tonlarını tercih ediyor. Toplam pantolon satışımız içinde renklilerin payı iki yılda yüzde 30'a çıktı. Son dört sezonda 100 bin adet renkli pantolon sattık" dedi. Artık Türk erkeklerinin "smart casual" denilen bir konsept yarattığını belirten Atik, "Eskiden jean ya da takım elbise odaklı giyim tarzı şimdi yerini günün her saatinde giyilebilecek tarza bıraktı" diye konuştu.

'DEĞİŞİME GEÇ CEVAP VERİYORLAR'
Moda Tasarımcıları Derneği Başkanı Mehtap Elaidi, Türk erkeğinin modada değişim yaşamak istediğini söyledi. Ancak Türk erkeğinin yapısındaki "nam" olgusunun etkisiyle, bu değişime geç cevap verdiğini belirten Elaidi, "Eskiden renkli giyinmekten bir ucube olarak bahsedilirken, bugün giydikleri rengin tonunu konuşur olduk. Değişimi zor kabulleniyorlar" dedi. Türk erkeği son yılların önemli modası haline gelen dar paça konusunda da kendine göre bir tarz belirledi. İtalyanlar'ın paça eni 16 cm iken, Türkler 19 cm'lik dar paça giyiyor. Elaidi, "Türkler'in kendi tarzını yarattıklarını söylemek mümkün. Ancak çok da cesur oldukları söylenemez" dedi.

İTALYANLAR MODADA CESUR DAVRANIYOR

İtalyan erkekleri
1. Değişime uyumlu
2. Modada cesur
3. Renkli giyinmeyi seviyor
4. Dar paça eni: 16 cm
5. Vücuda oturan tarz giyiyor

Türk erkekleri
1. Değişime geç cevap veriyor
2. Modada tutucu
3. Renkte daha koyu tonları seçiyor
4. Dar paça eni: 19 cm
5. Eskisi gibi bol değil ama çok dar da olmayan tarzı seviyor


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türk erkeği renkli pantolonu sevdi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN