17'sinde milyon $ kazandı

'nin hikâyesi genç girişimcilere cesaret verecek türden. 17 yaşında ilk şirketini kuran Karaali, bilişimden tekstile kadar birçok alanda Metin yenilikçi iş fikri geliştirdi. Kısa sürede milyon dolar kazananlar ligine çıktı

Giriş Tarihi: 12.11.2013
Genç girişimci geliştirdiği inovatif ürünler sayesinde henüz 17 yaşındayken milyon dolar ciroya ulaştı. Okul çağlarında bazı firmaların web sayfalarını yaparak ticarete atılan Karaali, daha sonrasında bilgisayar yazılım ve programlarına merak sardı. Tek başına araştırarak Delphi, Php, Linux gibi programlama dilleri ve sistemlerini kodlamaya ve geliştirmeye başladı. İlk şirketini 17 yaşındayken kurdu. Kısa sürede çok sayıda yeniliğe imza atarak Türkiye'nin önde gelen firmalarına çözümler üretti. Başarısı sadece bilişimle sınırlı kalmadı. Tekstilden gıdaya birçok sektörde patentli buluşlar geliştirdi ve 4 milyon dolar ciroya ulaştı.

AMERİKA'YA İHRACAT

Karaali'nin şirketinin uzmanlık alanlarının en önemli ayağını bilişim ve teknoloji oluşturuyor. Şirketin geliştirdiği yazılımlar Amerika'dan Rusya ve Kanada'ya kadar geniş bir coğrafyada alıcı buluyor. Şirketlerin teknolojik altyapılarına çözümler sunan şirket, müşterilerine birçok alanda maliyet avantajı getiriyor.

TOPUKLU SPOR AYAKABI
Karaali'nin son çalışmalarından biri ise ayakkabı üzerine. Farklı tabanıyla bir nevi topuklu spor ayakkabı özelliği taşıyan 'Conakers' ciddi bir müşteri kitlesine ulaştı. Ürünün Ar-Ge çalışmalarının yurtdışında ve içinde profesyonel kişilerle hazırladığını belirten Karali, "Konuyla ilgili ciddi ortaklık teklifleri alıyoruz" dedi.

YENİLİKÇİ FİKİRLER TEK ÇATIDA
Alka Grup olarak birçok konuda verdikleri hizmetleri tek bir çatıda topladıklarını ifade eden Karaali başarısının sırrına ilişkin ise şunları söyledi: "Teknolojiden ilham alarak birçok şirket grubuna hitap etmeyi başarabiliyoruz. Her gün ekibim yeni fikir ve projelerle karşıma geliyorlar. Hızlı büyümeye ayak uydurmak zordur. Bu yüzden hedeflere ulaşmak için sakin ve sabırlı gidilmesi gerektiğini düşünüyorum. Gelecek hedeflerimizde birçok sektörde az ya da çok ama mutlaka olmak var. Henüz 20'li yaşlardayım ve yolun başında olduğumu düşünüyorum."

ULUSLARARASI FUARLARA KATILIYOR
"Kullanıcıların beğenisine sunmadan hiçbir modeli piyasaya çıkartmıyoruz" diyen Karaali, "Şu anda yeni yazlık modellerimiz ile ilgili çalışmalar yapıyoruz. Yakında düzenlenecek olan Ayakkabıcılık Fuarı Aymod'a hazırlık yapıyoruz" şeklinde konuştu.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
17'sinde milyon $ kazandı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN