Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Erdoğan İstanbullu'ya hayalini soracak

Giriş Tarihi: 12.11.2013
Hükümet, İstanbullu'nun hayal ettiği projeleri hayata geçirmek için kolları sıvadı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul'da akademisyenlerden STK'lara, iş dünyasından sanatçılara kadar geniş bir katılımla düzenlenecek İstanbul Kent Ekonomisi Forumu'nda, halka istediği projeleri soracak. İstanbul dünyanın en büyük metropollerini kıskandıracak vizyoner projesini kendisi belirleyecek. Forumun önümüzdeki hafta içerisinde yapılacağı ifade edildi. Gelen teklifler arasından yine katılımcıların değerlendirmeleriyle seçilecek proje, İstanbullular'ın yeni çılgın projesi olacak. Böylece müzakereci demokrasinin en etkili kullanıldığı alan olan forum yöntemi şehirler için hayata geçirecek. Müzakereci demokrasi tartışmaları Gezi Parkı olayları sonrası gündeme gelmişti.

NUMAN KURTULMUŞ YÖNETİYOR

AK Parti Ekonomi İşleri Başkanlığı'nın başlattığı Kent Ekonomileri Forumları 79 ilde tamamlandı. Yerel yönetimlerde karar alım süreçlerinde müzakereyi güçlendirme ve karar alımında katılımı artırma amacıyla başlatılan proje kapsamında yalnızca Ankara ve İstanbul'da kent ekonomileri forumları düzenlenmedi. Bugüne kadar Genel Başkan Yardımcısı Numan Kurtulmuş başkanlığında sürdürülen projede her şehir kendi istediği projeyi, ilden sunulanlar arasından belirledi. Mardin'e Mezopotamya'nın film platosu olacak Mardinwood, Tunceli'ye botanik enstitüsü, Bursa'ya yazılım vadisi, Sivas'a jeotermal ve sağlık adası olmak üzere şehirlere vizyoner proje kazandıran forumların finali İstanbul'da yapılacak.

NASIL HAYATA GEÇECEK?
Kent ekonomileri forumları çerçevesinde belirlenen projelerin hayata geçirilmesi için ilk düşünülen adres bütçe oldu. Bugüne kadar bazı illerin istediği projeler bütçedeki yerini çoktan aldı. AK Parti projelere uzun vadede şehirleri geliştirmesi ve ekonomik açıdan rekabette ileri taşıması nedeniyle sahip çıkıyor. Başlamadan önce kendisine sunulan önergelerle ilgili Erdoğan'ın "Finali İstanbul'da yapalım. Ben de katılacağım" dediği öğrenildi.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Erdoğan İstanbullu'ya hayalini soracak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN