Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kıdem kalkmıyor panik yapmayın

Giriş Tarihi: 12.11.2013

Kıdem tazminatı zirvesinden sonuç çıkmadı. Bakan Çelik, "Tazminat kalksın diyen yok. Sıkıntıları çözmeye çalışıyoruz. Panik yapılmasın" dedi

Milyonlarca çalışanın gözünü diktiği kıdem tazminatı zirvesi sonuçsuz kaldı. Ancak, sendikalar ve işveren kesiminin 10 gün sonra tekrar bir araya gelmesi "uzlaşma sinyali" şeklinde yorumlandı. İkinci görüşmede, tarafların görüşlerine yer verilen çalışma yaşamına ilişkin paket şekillenecek. Kıdem, taşeron işçiler, esnek çalışma, doğum teşviklerinin yer alacağı pakette kıdemin yer alıp almayacağı netlik kazanacak.

ÇELİK TEPKİ GÖSTERDİ
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, kıdem tazminatının kaldırılacağı yönündeki yorumlara tepki göstererek, "Kıdem tazminatı kalkıyor deniliyor. Oysa 'kalksın' diyen yok. Uygulamada yaşanan sıkıntıların son bulması için çalışıyoruz. Paniğe gerek yok" dedi. Bakan Çelik başkanlığında toplanan Üçlü Danışma Kurulu dün "alt işveren ve esnek çalışma uygulamaları" başlıklarıyla toplandı. Toplantıya, TOBB Genel Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, TİSK Başkanı Tuğrul Kutadgobilik, Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Aslan, DİSK Genel Başkanı Kani Beko'nun yanı sıra ilgili bürokratlar katıldı.

'YAPMAK İÇİN VARIZ'
Bakan Çelik, başından beri diyaloğu esas aldıklarını ifade ederek, "Biz yaptık oldu mantığıyla yapmıyoruz. Buralarda belki siyasi söylemler ve meydanlara mesaj vermek isteyenler var. Alan oluşturma çabasında olanları görüyoruz. Burası alan oluşturulacak bir yer değil. Çalışma hayatında çeşitli konularla ilgili yaşanan sorunlar var. Onun için 'bir şey kaldırıyoruz, yıkıyoruz', yok böyle bir şey biz yıkmak için değil yapmak için varız" yorumunu yaptı. Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, bu konudaki kırmızı çizgilerine dikkat çekerek, "Gazozun havası kaçarsa su olur. Zaten kıdem bir dairenin yarı fiyatı, ailelerin güvencesi" diye konuştu.

10 GÜN SONRAYA RANDEVU
Bakan Çelik başkanlığında yapılan dünkü toplantıdan uzlaşı çıkmadı. Ancak tarafların görüşlerinin tek bir taslağa dönüştürülerek, 10 gün sonra yeniden masaya oturulması konusunda görüş birliğine varıldı. Sendikalar, işveren tarafının talepleri özet bir metne dönüştürülerek, nelerin yapılabileceği konusu yeniden değerlendirilecek. Bakan Çelik, toplantıda tüm tarafların taleplerinin özet bir metne dönüştürülerek takdimini yaptıklarını belirtti.

TİSK: 450 BİN DAVA VAR
TİSK Başkanı Tuğrul Kutadgobilik, 450 bin iş davası olduğunu belirterek, "Temyizde 155 bin dava var. Bunların büyük bölümü kıdem ve fazla mesai davası. Sorun çözüme kavuşmalı" yorumunu yaptı. Hak-İş, kıdem tazminatı fonunda devlet garantisi talebini yineledi. DİSK Genel Başkanı Kani Beko da, taşeron sistemi ve özel istihdam bürolarına karşı olduklarını söyledi.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kıdem kalkmıyor panik yapmayın
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN