Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yabancıdan ekonomiye güven

Türkiye'ye güvenen yabancı yatırımcı Emlak Konut'un halka arzına koştu. 3 günde rekor taleple karşılaşan şirketin kasasına 3.25 milyar girdi. Son 5 yılın Avrupa'daki en büyük halka arzı oldu

Giriş Tarihi: 12.11.2013
Emlak Konut GYO'nun haziran ayında ertelenen ikincil halka arzına yabancılardan talep yağdı. Yabancı yatırımcıdan 2.5 kat talep gelen halka arzın büyüklüğü 3.25 milyar liraya ulaştı. Bu rakamla, borsada gerçekleşen en büyük halka arzlardan biri oldu. Son 5 yılda Avrupa'da yapılan en büyük gayrimenkul halka arzı olarak da kayıtlara geçti. 20 ülkeden 104 yabancının 97'sinin talebi karşılandı.

3 GÜNDE REKOR TALEP

Emlak Konut 3.25 milyar liralık hisse satışı için talep toplamaya çıktığı ikincil halka arzda, 6 milyar 355 milyon liralık taleple karşılaştı. 3 günde 104 yabancı yatırımcı 5 milyar 120 milyon, yerli yatırımcı 1 milyar 235 milyon liralık hisse alım talebinde bulundu. Şirketin ikincil halka arzında sermaye artırımı yoluyla halka arz edilen 1.3 milyar TL nominal değerli payların tamamı satıldı. Payların yüzde 80'ini yurtdışı kurumsal yatırımcılar, yüzde 10'unu yurtiçi bireysel yatırımcılar, kalan yüzde 10'unu da yurtiçi kurumsal yatırımcılar aldı. Halk Yatırım Menkul Değerler liderliğinde gerçekleştirilen ikincil arza gelen yoğun talepte Türk ekonomisine duyulan güvenin yanısıra güçlü şirket portföyü ve hisselerin ikincil halka arzda yüzde 10 iskonta oranıyla 2.50 liradan fiyatlandırılması etkili oldu. İşlem sonrasında şirketin halka açıklık oranı yüzde 50.66'ya yükseldi. Türk yatırımcılar da hisselere ilgi gösterdi. Emlak Konut 249'u kurumsal, 14 bin 599'u bireysel olmak üzere yerli yatırımcıya 650 milyon liralık hisse sattı.

50 kişi ilk kez yatırım yaptı
Amerika, İngiltere ve Ortadoğu başta olmak üzere 97 yabancı yatırımcıya 2 milyar 600 milyon liralık hisse satışı gerçekleşti. Yabancı fonların da aralarında bulunduğu yatırımcılardan 50'si Türkiye'ye ilk kez Emlak Konut hissesi satın alarak girdi. Yabancı yatırımcıların yüzde 49'u ABD'den, yüzde 29'u ise İngiltere'den geldi. 20 değişik coğrafyadan yabancı yatırımcının talebi olduğuna dikkat çeken Emlak Konut Genel Müdürü Murat Kurum "Amerika, İngiltere, Kanada, Almanya, Fransa, Ortadoğu, Güney Afrika, Hollanda, Avusturya, İsveç, İsviçre ve Singapur gibi değişik coğrafyadan yabancı yatırımcıyla karşılaştık. Bu Türkiye'ye ve şirketimize olan güvenin göstergesi" dedi.

30 milyar TL'lik arsa alabiliriz
Emlak Konut Yönetim Kurulu Üyesi Veysel Ekmen, şirketin halka arzdan gelecek 3.25 milyara ek olarak 1.5 milyara yakın nakit parası olduğunu belirterek, "Hiçbir iş yapmasak önümüzdeki yıllarda gelecek 3.5 milyar paramız var. Bu da toplamda 9-10 milyar TL para yapıyor. Bununla üç katı değerinde arsa alabiliyorsunuz. Yani 20-30 milyar TL'lik bir bütçe var" dedi.

ABD'den güven mektubu
Murat Kurum basın toplantısı sırasında ABD'li büyük bir yabancı kurumsal yatırımcıdan güven mektubu aldıklarını söyledi. Mektupta, "Biz, hissedarlarına tam güven veren ve iş planını kusursuz şekilde uygulayan üst yönetim ve yetkili yönetim kurulu olan şirketlere yatırımlar yapmayı seven bir kurumuz. Siz de bu kategoride en ön sıradasınız" ifadelerine yer verildi.BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yabancıdan ekonomiye güven
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN