Norveçli dev kesenin ağzını açtı

Giriş Tarihi: 13.11.2013

Dünya devi enerji şirketi Statkraft, Türkiye'yi öncelikli yatırım pazarı ilan etti. Şirketin Dünya Hidroelektrik Başkan Yardımcısı Andresen, "Ülkenize çok para yatıracağız" dedi

Norveç Kralı 5'inci Harald'ın Türkiye çıkarmasına eşlik eden dünyanın dev hidroelektrik şirketi Statkraft Dünya Hidroelektrik Başkan Yardımcısı Oistein Andresen, "Türkiye yatırımlarımızda en önemli önceliğimiz" dedi. SABAH'a konuşan Andresen, Siirt ve Amasya'ya kurdukları dev santrallerle 1.2 milyar dolar yatırım yaptıklarını aktardı. Andresen, hidroelektrik santral özelleştirmeleri başta olmak üzere her köşede yeni yatırım imkânlarına baktıklarını ve ülkeye daha çok para yatıracaklarını söyledi. Andresen, hükümete güvenlerinin tam olduğunu belirtti. Andresen, Siirt'e en büyük santrallerden birini kuracaklarını belirterek, çözüm sürecinden övgüyle bahsetti. Andresen, "Türkiye, bizim büyümek ve yatırım için en önemli pazarımız" diye konuştu.

UZUN DÖNEMLİ YATIRIM

20 megavatlık Çakıt projesini devreye alan Norveç devi, Kızılırmak üzerine inşa edilen 102 megavatlık Kargı santralını 2014'te hizmete açmayı planlıyor. Siirt Botan Çayı'nda inşa edilen 517 megavatlık dev Çetin Barajı'nın ise 2016'da üretime geçeceği hesaplanıyor. Andresen, "Türkiye'de uzun dönemli yatırımcıyız. İşimizi büyütmek istiyoruz" diye konuştu.

STRATEJİK BÜYÜME PLANIMIZI UYGULAYACAĞIZ
Spesifik bir yatırım bütçeleri olmadığını belirten Andresen şunları söyledi: "Hidroelektrikte stratejik büyüme planımız var. Burada daha çok para harcamak istiyoruz. İkili işbirliği anlaşmasının en önemli elementi de hidroelektriktir."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Norveçli dev kesenin ağzını açtı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN