Bakliyat obezite vergisinden muaf olmalı

Makarna, Bulgur, Bakliyat ve Bitkisel Yağlar Tanıtım Grubu Başkanı Ahmet Tiryakioğlu, “Obezite ile mücadeleye bizler de destek veriyoruz. Ancak unutulmamalı ki, makarna sağlığa zararlı bir besin maddesi değil ve şişmanlatmaz. Dolayısıyla makarna, bulgur ve bakliyat ürünlerinden alınan vergilerin düşürülmesinde fayda var” dedi.

Giriş Tarihi: 14.11.2013 11:04
Dünyada, obezite ile mücadele kapsamında sağlığı olumsuz etkileyen besin maddelerinin tüketiminin azaltılmasına yönelik vergi çalışmaları yapılıyor. Makarna, Bulgur, Bakliyat ve Bitkisel Yağlar Tanıtım Grubu Başkanı Ahmet Tiryakioğlu, konuyla ilgili oldukça önemli açıklamalar yaptı. Makarna, bulgur ve bakliyat ürünlerinin sağlığa oldukça faydalı olduğunu vurgulayan Tiryakioğlu şöyle konuştu:

"Obeziteye sebep olan temel etken aşırı kalorili gıda maddeleridir. Obezitenin artması ile beraber ilerleyen yaşlarda kalp, şeker, kanser gibi çok yüksek maliyetli sağlık sorunları ortaya çıkmakta ve ülkelerin sosyal sigorta fonlarına büyük mali yükler getirmektedir. Bu bağlamda, sağlıksız gıdalardan alınacak vergilerin yanı sıra sağlıklı gıda olarak bilinen makarna, bulgur, bakliyat, bitkisel yağlardan da alınan vergilerin de düşürülmesinde ve teşvik edilmesinde büyük yarar vardır. Bu tür ürünlerin üzerindeki mali yük azaltıldığında, insanlar tüketim olarak bu tür sağlıklı ürünlere yönelecek ve sağlıklı beslenme için bir vesile oluşturacaktır. İlk başta bir vergi kaybı gibi düşünülse bile ilerleyen yaşlarda ülkelerin ödedikleri tedavi masrafları orta ve uzun vadede düşecektir. Bununla beraber, sağlıklı nesiller ve gelecek kuşaklar içinde sosyal bir proje olacaktır."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bakliyat obezite vergisinden muaf olmalı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN