TANAP'ın temeli 2014'te atılıyor

Giriş Tarihi: 14.11.2013

Başbakan Erdoğan, TANAP projesi için tarih verdi. Erdoğan, "Boru hattı için 2014'te temel atacağız" dedi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Azerbaycan gazını Türkiye üzerinden Avrupa'ya taşıyacak Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı'nda (TANAP) 2014 başında temel atılacağını açıkladı. Azerbaycan Devlet Başkanı İlham Aliyev ile yaptıkları ortak basın toplantısında konuşan Erdoğan, "Iğdır ile Nahçıvan arasında doğalgaz hattı görüşmeleri yapıldı. Ayrıca, bu şehirler arasında demiryolu yapılması konusu da ele alındı. Bu çalışmalara başlayacağız" dedi. Azerbaycan doğalgazının Balkanlar'da yayılabileceği ülkelerde ne tür işbirlikleri yapılabileceğini görüştüklerini kaydeden Erdoğan, "Azerbaycan ile Balkanlar'da doğalgaz konusunda yatırımlar yapma imkânımız var, bunların planlamalarını yapacağız" dedi.

İŞÇİ HARCI DÜŞTÜ
Başbakan Erdoğan, Azerbaycan'da çalışan işçilerle ilgili olarak da müjde verdi. Erdoğan, "Şu ana kadar verilen harçlar bin 270 dolardı, bu konuyu kendilerine açtık. Bunu '50 dolara indirelim' dediler" şeklinde konuştu.

TANAP
ile Şah Deniz- 2 ve Azerbaycan'ın diğer sahalarında üretilecek doğalgazın Türkiye üzerinden Avrupa'ya ulaştırılması amaçlanıyor. Giriş noktası Azerbaycan sınırındaki Türkgöz noktası olacak. Gaz, Avrupa'ya Yunanistan ve Bulgaristan sınırlarından çıkacak. 2020'de hattın yıllık kapasitesi 16 milyar metreküp olacak.

İKİ MÜJDE
Başbakan Erdoğan'ın Azeri lider Aliyev ile görüşmesinden iki müjde çıktı: Vize yumuşadı. Azerbaycan'daki Türk işçilerinin harcı 50 dolara indi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
TANAP'ın temeli 2014'te atılıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN