Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Türkler yurtdışında maden buldu

Türk şirketleri madeni yurtdışında buldu. Yıldırım Holding'in ardından Marmara Metal de yurtdışına açıldı. Şirket, ağır sanayide kullanılan molibden madeninde dünya devi olan Thompson Creek'in ana hissedarı oldu

Giriş Tarihi: 14.11.2013
Bu yılın ilk yarısında ihracatını yüzde 30 artırarak 2.51 milyar dolara çıkaran madenciler, gözünü yurtdışına dikti. ��nce Rus devi Mechel'in krom varlıklarını 425 milyon dolara, ardından Brezilyalı maden şirketi CCV Carvao'nun Kolombiya'daki kömür yataklarını 450 milyon dolara alan Yıldırım Holding'ten sonra bir Türk şirketi daha rotasını yurtdışına çevirdi.

AĞIR SANAYİDE KULLANILIYOR
İstanbul merkezli Marmara Metal, Amerika kıtasındaki ilk operasyonunu özellikle savunmada kritik öneme sahip bir madenle yaptı. Marmara Metal, sanayide sıkça kullanılan molibden madeninin en büyük iki üreticisinden biri olan Thompson Creek Metals Company'den hisse satın aldı. Petrokimya, silah sanayi, uçak üretimi, nükleer gibi alanlarda kullanılan molibdenin önemli üreticisi Thompson Creek'in yüzde 5.3'lük hissesini devralan Marmara Metal, firmanın üçüncü büyük ortağı oldu. Thompson Creek'in geçen yıl 580 milyon dolarlık ciro yaptığını dile getiren Marmara Metal'in Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Öner, "Toronto Borsası ve NYMEX'te hisseleri işlem gören Thompson'un ana hissedarı Gold Corp'un yüzde 9'luk payı bulunuyor" dedi. Thompson'da ING Bank, Bank Of America, JPMorgan Chase, Citi, Wells Fargo, Barclays, Deutsche Bank, Credit Agricole, Credit Suisse, Morgan Stanley gibi finans devlerinin de hisseleri var.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türkler yurtdışında maden buldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN