Türkiye'nin en iyi haber sitesi

GE'den Türkiye'ye dev yatırım

Türkiye, ABD ile enerjide stratejik işbirliğine gidiyor. Amerika'nın dev enerji şirketi GE, Türkiye'de 5 milyar dolarlık yatırımla, 3 bin megavatlık rüzgâr enerji santralı yapacak

Giriş Tarihi: 15.11.2013
Türkiye, dünyanın dev firmalarının yatırım adresi olmaya devam ediyor. Önümüzdeki hafta Türkiye'ye gelecek olan ABD Enerji Bakanı Ernest Moniz'in çantasında enerjide dev bir yatırımı ve stratejik ortaklık anlaşması bulunuyor. Bu kapsamda ABD enerji devi General Electric (GE) Türkiye'de yatırım değeri 5 milyar doları aşan, 3 bin megavatlık rüzgâr enerji santralı yapacak. Bu miktar şu anda Türkiye'de kurulu rüzgâr enerjisi gücünden daha fazla. Şirket, rüzgâr enerjisi türbin fabrikası kurmayı da planlıyor. Anlaşmanın en kritik maddesini ise teknolojinine Türkiye'ye transfer edilmesi oluşturuyor. Elektrik tüketiminde Çin'den sonra en yüksek ikinci artış hızına sahip olan Türkiye'de 2023'e kadar elektrik tüketiminin 2 katına çıkması bekleniyor. Elektrik alanında 300 milyar dolara yakın bir yatırım yapılması gerekliliği öngörülüyor. Bu kapsamda nükleer, güneş ve yerli kömürün yanı sıra yatırım tutarı 30 milyar dolara ulaşacak 20 bin megavat gücünde rüzgâr enerjisi yatırımı yapılması planlanıyor.

TÜRBİN FABRİ KASI KURACAK
Enerji, sağlık hizmetleri, taşımacılık ve altyapı alanlarında yatırımları olan GE, teknoloji, hizmet ve finans şirketi olarak tanımlanıyor. 100'den fazla ülkede faaliyet gösteren şirket, yaklaşık 300 bin kişiye istihdam sağlıyor. Garanti Bankası'nda sahip olduğu yüzde 18.6 hisseyi İspanyol bankası BBVA'ya 3.78 milyar dolar karşılığında satan şirket, enerji alanında birçok yatırıma imza attı. GE, anlaşma gereği Türkiye'de, dünyada sadece birkaç ülkenin sahip olduğu rüzgâr enerjisi türbin fabrikası kuracak.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
GE'den Türkiye'ye dev yatırım
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN