Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bakan Yıldız: 13 farklı blokta petrol arıyoruz

Giriş Tarihi: 16.11.2013
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Türkiye'nin Kuzey Irak petrol çalışmaları ile ilgili kritik açıklamalar yaptı. Yeni kurulan Turkish Energy Company (TEC) şirketinin Kuzey Irak'ta 7 müstakil, 6 ortak olmak üzere toplam 13 blokta arama ve üretim yapmak üzere çalıştığını açıkladı. Türkiye'nin Kuzey Irak enerji hamlesini "Siyasi sınırlar sabit kalmak kaydıyla, ekonomik ve ticari sınırlarımızı genişletiyoruz" cümlesi ile özetleyen Yıldız, Türkiye'ye 2014'te akacak Kuzey Irak petrolü ile ilgili gelir paylaşımını ABD'nin yapacağı iddialarına da şu yanıtı verdi: "ABD'ye ihtiyaç yok. Yüzde 83-17 gelir dağılımı konusunu bir kamu bankasıyla çözeceğiz" cümlesi ile yalanladı. Yıldız'ın verdiği bilgilere göre, Irak'ın çeşitli bölgelerinden boru hatlarıyla Türkiye'ye akacak petrolün miktarının ne kadar olacağı Türkiye tarafından belirlenecek. Bu petrolün bedeli de Türkiye'de bir kamu bankasında tutulacak. Biriken para daha sonra Bağdat Merkezi Yönetimi ve Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi tarafından, kendi belirledikleri yöntemle paylaşılacak.

PARA BÖLÜŞÜMÜ

Yıldız, bankada bloke edilen petrol karşılığı paranın dekontunun, hem Bağdat yönetimi, hem de Kuzey Irak tarafından görüleceğini vurguladı. Bu paradan, hangi tarafın ne kadar alacağına kendilerinin karar vereceğini kaydeden Yıldız, "Şimdiki oran merkezi yönetime yüzde 83, Kuzey Irak'a yüzde 17 şeklinde. Oranı kendileri değiştirmeye karar verir" dedi.

5.5 MİLYAR DOLAR

Türkiye'nin Kuzey Irak'la yaptığı petrol sözleşmelerine Bağdat yönetiminin itirazı konusunda ise Yıldız, "19 ülkenin, 39 sözleşmesini nasıl kabul ediyorlarsa, bunu da kabul etmek zorundalar" diye konuştu. Yıldız, TPAO'nun ortaklarıyla birlikte Merkezi Irak Hükümeti ile 25 milyar dolarlık anlaşma yaptığını belirterek, "TPAO da buna 5.5 milyar dolarla katılıyor" dedi.

AKDENİZ'DE SONDAJ BAŞLIYOR
Karadeniz'de dünya petrol devleri ile sondajlara imza atan Türkiye rotayı Akdeniz'e kırdı. Akdeniz'de derin denizde ilk sondaj için kazma bu yıl sonuna kadar İskenderun açıklarında Gülcihan-2 kuyusuna vuruluyor. TPAO yetkilileri, Gülcihan sondajında yaklaşık 5 bin metreye inileceğini kaydetti. ANKARA

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bakan Yıldız: 13 farklı blokta petrol arıyoruz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN