Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İSKİ, 2014'te 2 milyar lira yatırım yapacak

Giriş Tarihi: 16.11.2013 16:55

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi, İSKİ'nin 4 milyar 762 milyon liralık 2014 yılı bütçesini onayladı. Bütçenin yaklaşık 2 milyar lirası yatırıma ayrıldı.

İSKİ Genel Müdürü Prof. Ahmet Demir, 2014 yılı bütçesinin 4 milyar 762 milyon TL olarak belirlendiğini ve bütçenin 1 milyar 930 milyon lirasını yatırımlara ayırdıklarını açıkladı. Demir, İstanbul'da günde ortalama 2 milyon 500 bin metreküp su tüketiminin gerçekleştiğini söyleyen Demir, "Melen projesi 2015'de tamamlanacak 135 kilometrelik ikinci aşaması İstanbul'a yıllık 307 milyon metreküplük ilave su kaynağı oluşturacak. Hattın 121 kilometresi ise tamamlandı." dedi.

Melen Barajı'nın 2016 yılında bitirileceğini ifade eden Demir, 'Bu projenin tamamlanmasıyla İstanbul'un yılda 1 milyar 77 milyon metreküplük ilave su kaynağına kavuşacak. Uzun yıllar herhangi bir su sıkıntısı yaşanmaması için şehrin birçok noktasında su deposu, terfi merkezi ve muhtelif çaplarda isale hattı inşa edilecek.' ifadelerini kullandı.

Su havzalarını korumaya yönelik faaliyetleri de sürdürdüklerine dikkat çeken Demir, şöyle konuştu: 'Kamulaştırdığımız su havzalarındaki dikili ağaç sayısını 225 binden 510 bine çıkardık. 2013 yılının ilk 9 ayında ise 3,5 milyon metrekareye yakın alanı kamulaştırdık. Bunun karşılığında da hak sahiplerine 660 milyon lira ödeme yaptık. İstanbul'un doğal hazineleri olan deniz ve gölleri, atık su tehdidinden kurtaracak yatırımlarımız sayesinde, daha önce kontrolsüz olarak derelere, denizlere akan atık suların büyük bir kısmını sisteme dahil ettik.'

Toplam 55 atık su arıtma tesisi bulunduğunu ifade eden Demir, 'Arıtılmış suyun geri kazanımı için günlük 100 bin metreküplük kısmı çıkışta dezenfekte edilerek Tuzla Deri Organize Sanayi Bölgesi, Tuzla Belediyesi Şelale Parkı, Aydınlı TOKİ Konutları ve Tuzla Atık Su Arıtma Tesisi'ne sulama suyu sağlanabilmektedir. Tuzla, Pendik, Kartal, Maltepe ve Kadıköy sahilleri boyunca da parkların sulanması için şebeke hattı yapım çalışmaları sürdürülmektedir.' diye konuştu. Demir, sahillere atık su girişini önlemek için tünel çalışmalarının devam ettiğini söyledi.

İstanbul genelinde 44 köyde biyolojik atık su arıtma tesisinin tamamlandığını dile getiren Demir, son 9,5 yılda 6 milyar liradan fazla yatırım gerçekleştirdiklerine dikkat çekti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İSKİ, 2014'te 2 milyar lira yatırım yapacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN