Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Türkiye, Avrupa'yı solladı

Türkiye, perakende satış hacminde aylık yüzde 0,2'lik artışla Avro Bölgesi ve AB'yi geçti.

Giriş Tarihi: 16.11.2013 11:20
Eurostat ve Türkiye İstatistik Ofisi'nden (TÜİK) derlenen verilere göre, perakende satış hacmi Türkiye'de eylül ayında bir önceki aya göre yüzde 0,2 artarken, Avro Bölgesi'nde yüzde 0,6, AB'de ise yüzde 0,3 azaldı.

Türkiye'de gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 1,6 , gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) ise yüzde 1,4 artarken, Avro Bölgesi'nde gıda içecek ve tütün satışlarında yüzde 0,6, AB'de ise yüzde 0,5 oranında azalma görüldü. Gıda dışı satışlarda Avro Bölgesi'nde yüzde 0,1 oranında düşüş yaşanırken, AB'de ise yüzde 0,3 oranında bir artış gerçekleşti.

Geçen yılın aynı ayına göre, perakende satış hacmi Avro Bölgesi'nde yüzde 0,3 , AB'de ise yüzde 0,8 oranında artarken, Türkiye geçen yılın aynı ayına göre, yüzde yüzde 9,2 artış gerçekleştirerek Avro Bölgesi ve AB'ye açık ara fark attı.

Türkiye ise gıda dışı satışlarda yıllık bazda yüzde 14,3 artış sağlayarak, burada da hem Avro Bölgesi'ne hem de AB'ye açık ara fark attı.

Avrupa'da perakende satışlarda aylık bazda en fazla düşüş gösteren ülkeler Portekiz (% 6,2), Slovenya (% 4) ve İspanya (2,5( olurken, en fazla artış gösteren ülkeler ise yüzde 3,1 ile Lüksemburg, yüzde 1,6 ile Polonya oldu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türkiye, Avrupa'yı solladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN