Trafik cezaları yeni yılda zamlanacak

Trafik cezaları, Maliye Bakanlığının yeniden değerlemeoranı çerçevesinde yılbaşından itibaren yüzde 3,93 oranında arttırılacak.

Giriş Tarihi: 18.11.2013 12:55 Güncelleme Tarihi: 18.11.2013 17:56
Buna göre, sürücü belgesi almadan araç kullananlar ile belgesi gerialındığı ya da iptal edildiği halde direksiyon başına geçenlere bin 462 lira cezaverilecek. Sürücü belgesi sınıfına göre sürmeye yetkili olduğu aracın dışındakiaraçları kullananlara da aynı ceza uygulanacak.

Araç kullanırken sürücü belgelerini yanında bulundurmayan ya da trafikgörevlisi talep ettiğinde belgesini göstermeyenler 172 lirayla cezalandırılacak.

Şerit değiştirmeden önce gireceği şeritte sürülen araçların emniyetlegeçişini beklemeyen ve trafiği tehlikeye düşürecek şekilde şerit değiştirenlerincezası 172 lira olacak. Trafik polislerinin işaretlerine uymayanlar da 172 liraceza ödeyecek.

-Uyuşturucu ve alkolün cezası ağır

0,50 poromilin üzerinde alkollü olarak hususi otomobil kullanansürücüler, birinci defada 727 lira, ikinci defada 911 lira, 3 ve 3'ten fazlasındaise bin 462 lira ceza ödeyecek. Trafik polisleri, 5 yıl içinde alkollü araçkullananların ehliyetine birinci defada 6 ay, ikinci defada 2 yıl, 3 ve 3'tenfazlasında 5 yıl süreyle el koyacak.

Uyuşturucu veya uyarıcı madde alarak araç kullananlara 3 bin 741 liraceza yazılacak. Bu kişilerin ehliyetine de 5 yıl el konulacak.

Uyuşturucu veya uyarıcı maddelerin kullanılıp kullanılmadığını ya daalkolün kandaki miktarını tespit amacıyla kollukça teknik cihazlarınkullanılmasını kabul etmeyen sürücüler 2 bin 78 lira ceza ödeyecek. Busürücülerin de ehliyetlerine 2 yıl el konulacak.

Emniyet kemeri ve kask takmamanın cezası 80 liraya çıkarılacak.

Servis freni, lastikleri, dış ışık donanımlarından yakını ve uzağıgösteren ışıklar ile park, fren ve dönüş ışıkları noksan, bozuk veya teknikşartlara aykırı olan aracı kullananlara da 80 lira ceza verilecek.

Görüşü engelleyecek veya bir kaza halinde içindekiler için tehlikeliolabilecek süs, aksesuar ve eşya bulunan, tehlike yaratacak veya çevredekilerirahatsız edecek derecede duman ya da gürültü çıkaran araçları kullanan sürücüler172 lira ceza ödeyecek.

-Hız sınırı

Hız sınırını yüzde 10 ile yüzde 30 oranında aşan sürücülere 172 lira,yüzde 30'dan fazla aşan sürücülere ise 356 lira ceza yazılacak. 1 yıl içinde hızsınırını 5 defa ihlal ettiği belirlenen sürücünün elliyeti 1 yıl geri alınacak.

Hızın tespitine yarayan cihazların yerlerini belirleyen veyasürücüleri ikaz eden cihazları araçlarında bulunduranlara bin 462 liradan 2 bin203 liraya kadar ceza verilecek.

Araçların hızlarını, kavşak, dönemeç, tepe üstleri, yaya geçitleri,hemzemin geçitler, tünel, dar köprü ve menfezlere yaklaşırken, yapım ve onarımalanlarına girerken azaltmayan sürücülere 80 lira ceza verilecek.

Dönüş kurallarına riayet etmeyen sürücüler 80, geçme ve geçilmekurallarına uymayan ya da yasak yerde geçen sürücüler ise 172 lira ceza ödeyecek.Şerit izleme ve değiştirme kurallarına uymayan sürücüler ile önlerinde gidenaraçları güvenli ve yeterli bir mesafeden izlemeyip yakından takip edensürücülere de 80 lira ceza verilecek. Kavşaklara yaklaşırken şartlara uyacakşekilde yavaşlamamak, geçiş hakkı olan araçlara ilk geçiş hakkını vermeyenler de80 lira ödeyecek.

Duraklamanın yasaklandığı yerler ile görüşün yeterli olmadığı tepelereyakın yerler ve dönemeçte duraklayanlara, kavşak, tünel, rampa, köprü ve bağlantıyollarına yerleşim birimleri içinde 5 metre, yerleşim birimleri dışında ise 100metre mesafede duraklayanlara 80 lira ceza verilecek.

-Park yasağı

Park etmenin trafik işaretleri ile yasaklandığı yerlerde, geçişyolları önünde veya üzerinde, yangın musluklarına her iki yönden 5 metre mesafedepark eden sürücülere 80 lira ceza uygulanacak.

Kurallara uygun şekilde park etmiş araçların çıkmasına engel olacakyerlerde park eden sürücüler de 80 lira ceza verecek. Yaya yoluna park edenler80, engellilerin araçları için ayrılmış park yerlerini kullananlara da 160 liraceza yazılacak.

Araçlarda şartlara uygun ışık donanımı bulundurmayanlara 356 lira,geceleri, yerleşim birimleri dışında karayollarındaki karşılaşmalarda, bir aracıtakip ederken, bir aracı geçerken yan yana gelinceye kadar ve yerleşim birimleriiçinde, gündüzleri ise görüşü azaltan sisli ve yağışlı havalarda yakını gösterenışıkların yakılmaması durumunda sürücülere 172 lira ceza yazılacak. Dönüşışıklarını geç anlamında kullanmanın cezası ise 80 lira olacak.

-Cep telefonu kullanana 80 lira ceza

Taşıma sınırı üstünde yolcu alan sürücülere 64, karayolu yapısı vekapasitesi ile trafik güvenliği bakımından tehlikeli olabilecek tarzda yüklemeyapan sürücülere ise 164 lira ceza yazılacak.

Ses, müzik, görüntü ve haberleşme cihazlarını şartlarına uygun olmadanaraçlarda bulunduran, bu cihazları kamunun rahat ve huzurunu bozacak şekildekullanan sürücüler ile araçları, kamunun rahat ve huzurunu bozacak veya kişilerezarar verecek şekilde saygısızca süren, araçlardan bir şey atan veya döken, seyirhalinde cep veya araç telefonu ile benzer haberleşme cihazlarını kullanansürücülerin cezası da 80 lira olacak.

-Kaza yerinden kaçan sürücü

Yaralamalı veya ölümlü kazalarda olay yerinden kaçanlara 356 lira,kazayı yetkililere bildirmeyenlere ise 172 lira ceza verilecek. Kazazedelereyardım etmeden olay yerinden uzaklaşanlara da 172 lira ceza verilecek.

Araçlara izin almadan reklam, yazı, işaret, resim, şekil, sembol,ilan, flama, bayrak takılması ya da yazılması, sesli ve ışıklı donanımlarınbulundurulması durumunda sürücülere ve araç işletenlerine 80 lira cezauygulanacak.

Kamyon, çekici ve otobüslerde takoğraf, taksilerde ise taksimetrebulundurmayan ya da kullanmayan sürücüler 356 lira, takoğraf veya taksimetreyibozuk imal eden ya da bozan, bu durumdaki cihazları kullanan kişilere de 5 bin519 lira ceza verilecek. Aracın muayene süresini geçirenler ise 80 lira ödeyecek.

-Yayalara uygulanacak cezalar

Yaya ve okul geçitlerinin bulunduğu yerlerdeki geçitlerde, yayalariçin ışıklı işaret olduğu halde bu işaretlere uymayan, karşıya geçişlerdeişaretlere riayet etmeyen yayalara 80 lira ceza verilecek.

Işıklı işaret veya yetkili kişilerin bulunmadığı geçitlerde vekavşaklarda, yaklaşan aracın uzaklık ve hızını göz önüne almadan veya göz önünealdığı halde uygun zamanda geçmeyen yayalar da aynı cezayı ödeyecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Trafik cezaları yeni yılda zamlanacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN