Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Arazide toplulaşma 20 yıl önce olmalıydı'

Giriş Tarihi: 19.11.2013

Brezilyalı Cutrale ortaklığındaki Anadolu Etap, arazi toplulaştırmayla büyüyecek. Genel Müdür Şarman, "Toplulaştırma Türkiye'yi tarımda zirveye taşır" dedi

Anadolu Grubu, Özgörkey ailesi ve Brezilyalı meyve suyu devi Cutrale'yle 2009'da pazara giren Anadolu Etap, 23 bin dekar olan arazi büyüklüğünü 60 bine çıkaracak. TİGEM'den 30 yıllığına araziler kiralayarak yola çıkan şirket, şahıslardan da alım yaparak büyüdü. Şirketin Genel Müdürü Demir Şarman, tarımın önündeki en büyük engelin miras yoluyla bölünen araziler olduğunu söyledi. Hükümetin arazi toplulaştırma projesiyle önemli bir adım attığını vurgulayan Şarman, bu engel nedeniyle Türkiye'de büyük çaplı endüstriyel tarım deneyiminin eksik olduğunu belirtti. Şarman, "Arazi ölçeklerinin küçük olması nedeniyle işletmeler büyüyemiyor. Bu durum şirketimize de pahalıya patladı" dedi.

220 MİLYON $ YATIRDI

2009'dan bu yana 220 milyon dolarlık yatırım yaptıklarını belirten Demir Şarman, bu rakamı 7 yılda 500 milyona çıkarmayı planladıklarını açıkladı. Bu işe girerken uzman bulmakta zorlandıklarını ve aradıkları yöneticiyi İspanya'dan getirdiklerini anlatan Şarman şöyle konuştu: "Şu anda 1.7 milyon meyve ağacımız var. Dev alanlarda meyve yetiştiriyoruz. Bir beyin avcısıyla Avrupa'da ziraat mühendisi aradık. Sonunda İspanya'dan ciddi bir ücretle getirdik. Yanına da İtalyan bir elma uzmanıyla Polonyalı vişne uzmanını danışman olarak aldık. Arazi toplulaştırma 20 yıl önce yapılsaydı Türkler bu ekibi kurardı."

ARAZİ ARIYORUZ
Şarman hedeflerinin Mart 2014'te ağaç sayısını 2.5 milyona çıkarmak olduğunu belirtti. Arazi toplulaştırmanın işlerini kolaylaştıracağını anlatan Demir Şarman, "İç Ege ve İç Anadolu'da elma ve vişne tarımına uygun arazi bakıyoruz" dedi. Sağlıklı meyveyi uygun fiyattan tüketiciyle buluşturmak için dağıtımın çok önemli olduğunu anlatan Demir Şarman, bu amaçla iki şirket satın almayı planladıklarını, 2014'te işlemlerden birinin kesinleşeceğini de ifade etti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Arazide toplulaşma 20 yıl önce olmalıydı'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN