Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Uzlaşma yoksa fon rafa kalkar

Çalışma Bakanı Faruk Çelik, Kıdem Tazminatı Fonu konusunda son bir toplantı yapacaklarını belirterek "Uzlaşma olmazsa rafa kalkar" dedi

Giriş Tarihi: 20.11.2013
Çalışma Bakanı Faruk Çelik, Kıdem Tazminatı Fonu'na ilişkin tartışmaya noktayı koydu. Bakan Çelik, "Son kez toplantı yapılacak, uzlaşma sağlanmazsa rafa kalkacak" dedi. Kıdem için İşsizlik Fonu'ndan 2 puan kaynak aktarılacağı iddialarının gerçeği yansıtmadığını söyleyen Çelik, fona geçilmesi halinde bireysel emeklilik sistemine verilen yüzde 25'lik devlet katkısının buraya da sağlanabileceği belirtti.

SON BİR TOPLANTI

Bakan Çelik, bunun için öncelikle Kıdem Tazminatı Fonu'na geçişin işçi ve işveren tarafından kabul edilmesi gerektiğini ifade etti. Bakan Çelik, şu mesajları verdi: "Bir sonraki hafta teknik heyetler yeniden bir araya gelebilir. Biz taraflara taslak vermedik, kıdem tazminatı fonuyla ilgili koşulları kendileri yazabilir. Taraflar diledikleri gibi kendi görüşlerini yansıtabilir. Biz öncelikle onlardan bir teklif bekliyoruz."

TAŞERON DÜZENLEMESİ

Tarafların kendilerine 'mevcut sistemde kalmak istiyoruz' da diyebileceğini söyleyen Çelik, "Bizim için mahsuru yok. Biz işverenin zorluklarına son vermek, işçinin kıdemine güvence oluşturmak istiyoruz" diye konuştu. Bakan Çelik, kıdem tazminatı fonu olmasa da taşeron düzenlemesinin mutlaka bu yasama döneminde Meclis'e geleceğini bildirdi. Erken emekliliği konuşmanın doğru olmadığını da vurgulayan Çelik, "Yaşı dolup, prim günü eksik olanlar var. Bunların her biri ciddi maliyetler getiriyor. Benzeri konuları çalışıp, zamanı uygun olup, sorun alanı olmayacakları ele alabiliriz" şeklinde konuştu.

4-C İLE İLGİLİ ÇALIŞMA

4-C'lilerle ilgili de bilgi veren Bakan Çelik, "Son toplu sözleşme aile yardımı yanında ciddi bir ücret zammı gerçekleştirdik. Şu anda 23 bin civarında 4C'li var. Bu statüyü belirleme konusunda 4C kalkacaksa 4B ve diğerleri gelecekse statünün tanımlanması konusunda çalışma içindeyiz" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Uzlaşma yoksa fon rafa kalkar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN