Dershane eğlence yeri oldu

Dershane meselesini muhataplarına sorduk. Veliler, çocuklarını dershaneye göndermek için giderlerini kıstıklarını söylüyor. Öğrenciler ise "Dershane pek çok kişi için eğlence yeri" diyor

Giriş Tarihi: 21.11.2013
Altıncı sınıftan üniversiteye kadar bir çocuğun eğitimi için ortalama 100 bin TL harcanan dershaneler konusunu işin muhataplarına sorduk. Çocukların eğitimi için bütçelerinden kısan da ek iş yapan da var. Okul ve dershane arasında mekik dokuyan öğrenciler ise kendilerini yarış atı gibi hissettiklerini söylüyor. Öğrenciler "kapatılması durumunda eğitime darbe vurulur" denilen dershanelerin artık eğlence yeri haline geldiğini belirtiyor. Veliler ise herkes gönderdiği için mecbur kaldıklarını belirtiyor.

Dershanelerden bıktım artık
Özge Can Masal (öğrenci):
5'inci sınıftan beri dershaneye gidiyorum. Şimdi lise 1'deyim. Artık dershanelerden bıktım. Okuldan çıkıp dershaneye gidiyorum. Bu beni çok yoruyor. Ders çalışmazsan dershane fayda sağlamıyor.

Mecburuz herkes gönderiyor
Şadiye Aşçıoğlu (veli): İki kızım var. Herkes dershaneye gönderiyor diye biz de mecbur kalıyoruz. Yoksa diğerlerinden eksik kalırlar. Devlet yeterli düzeyde eğitim verirse biz de dershaneye göndermek zorunda kalmayız.

Para için annem bebek bakıyor
Mehtap Tokatlıoğlu (öğrenci): Dershaneler olmasa eksiklerimizi tamamlayamayacağımı düşünüyorum. Evin giderlerini karşılamak için annem de babam da çalışıyor. Annem bebek bakıyor. Bu durum stresimi artırıyor.

Ailem borcu taksitle ödüyor
Ulaş Marim (öğrenci): Ailem dershane borcunu takside bağlattı. Buraya verdiğimiz para, evimize giren geliri düşürüyor. Babam bana baskı yapmasa da inceden inceye üniversite kazanma zorunluluğumu hissettiriyor.

Giderlerimizi kısıyoruz
Emine Şenoğlu (veli): 7'nci sınıfa giden çocuğum var. Çocuğumu dershaneye göndermeye mecbur hissediyorum. Dershane masrafları için evdeki giderlerimizi kısıyoruz. Çocuğa da bunu ister istemez yansıtıyoruz.

Sohbet-muhabbet ortamı var
Büşra Dur, Fatma Çiçek (üniversite öğrencileri): Biz geçen yıl dershaneye gittik. Dershaneler eğitim yeri olmaktan çıktı. İnsanların gelip eğlendiği, zamanını geçirdiği bir yer haline döndü. Gelen çocuklar dershaneyi sohbet-muhabbet ortamı olarak görüyor. Ders çalışmak için de gelen vardır ama çoğu eğlence ve zaman geçirmek için geliyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dershane eğlence yeri oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN