Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Akdeniz gazında rota Türkiye olsun

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Kıbrıs'ta bulunan 3.5 trilyon metreküp doğalgaz kaynağının en gerçekçi ve makul güzergâhının Türkiye olduğunu söyledi

Giriş Tarihi: 22.11.2013
Atlantik Konseyi 5'inci Enerji ve Ekonomi Zirvesi enerjinin aktörlerini bir araya getirdi. Zirvenin açılışında konuşan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, başta Azeri gazı olmak üzere, orta ve uzun vadede Kafkasya, Orta Asya ve Ortadoğu kaynaklı doğalgazın Türkiye üzerinden Avrupa'ya naklinin enerji güvenliğini sağladığını belirtti. Gül, Kıbrıs'ta bulunan doğalgaz rezervlerinin 'en makul' ve 'gerçekçi' güzergâhının Türkiye olması gerektiğini, böylece bölgede yaşanan sorunların da çözüme ulaşacağını belirtti. AB'yi enerji faslının açılmamasından dolayı eleştiren Gül, "Açılmayan faslın enerji olması ne kadar büyük bir çelişki ve talihsizlik. Bu çelişkiyi gidermesi gereken taraf, kuşkusuz AB'dir" diye konuştu.
ENERJİ HARİTASI DEĞİŞİYOR
"
Dünya enerji haritası değişmekte ve enerji alanında yeni aktörler ortaya çıkmakta, talebin hızla arttığı görülmektedir" diyen Gül, Irak'ın küresel enerji denkleminde çok daha büyük bir rol oynamaya hazırlandığını vurguladı. Gül, "Uluslararası Enerji Ajansı 2035'e giden süreçte Irak'ın dünya petrol üretimindeki toplam artışın yüzde 45'ini gerçekleştireceğini tahmin etmektedir. Irak'ın 2030'larda Rusya'nın önüne geçerek dünyanın ikinci büyük petrol ihracatçısı olması beklenmektedir" şeklinde konuştu. Lüksemburg Büyük Dükü Henri, "AB kısıtlı sayıdaki tedarikçilere bağımlılığını azaltmak açısından Türkiye'ye muhtaç. Özellikle Güneybatı koridoru AB'ye ihtiyaç duyduğu kaynakları sağlayabilir" dedi. Atlantik Konseyi Dinu Patriciu Avrasya Merkezi Direktörü Ross Wilson, "Enerjide ve bölgesel politikalarda yepyeni bir düzen geliyor" diye konuştu.

118 MİLYAR DOLARLIK YATIRIM
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, 10 yılda enerji kullanımını iki katı artırmayı planladıklarını belirterek, "Bunun parasal karşılığı 118 milyar dolar civarındaki bir yatırımdır" dedi. Dünyada hâlâ 1.3 milyar insanın elektrikle tanışmadığını söyleyen Yıldız, "Bu kabul edilemez bir durumdur. Yöneticiler kendi ülkelerine borçlu olduğu kadar, dünyada iklim değişikliği ile alakalı konularda da iş yapmalıdır" dedi.

ENERJİNİN AKTÖRLERİ KONUŞTU
Ashti Hawrami

Bağdat'ın onayına ihtiyaç yok
Kuzey Irak Kürt Yönetimi Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Ashti Hawrami, petrol ve gaz kaynaklarının faydalarını yeni yeni gördüklerini belirterek, "Petrol ihraç etmek için kimseden izin almak zorunda değiliz. Bağdat'ın onayına ihtiyacımız yok. Petrolü şeffaf bir şekilde satacağız. Türkiye'de ödemeleri alacak bir hesabımız olacak. Hacim 300 bin varili aştığı takdirde Bağdat'ta kimse buna itiraz etmeyecek. Bizim yüzde 17'lik gelirimiz Irak'taki ihracatın da eklenmesiyle büyüyecek'' şeklinde konuştu.

Ernest Moniz
Kaya gazı devrim oldu
ABD Enerji Bakanı Ernest Moniz, kaya gazının Amerika'nın enerji politikasını tamamen değiştirdiğini belirterek, "Kaya gazı bir devrim oldu ve inanılmaz ekonomik fırsatlar sundu. ABD'de gaz fiyatları düşüyor. Bu da imalat alanlarını doğrudan etkiliyor" dedi. Moniz, kaya gazının Amerika'nın enerji politikasını tamamen değiştirdiğine dikkati çekerek, "Sayın Obama ile kaya gazı üretimi 4 katına çıktı. Amerika'nın kendi üretimi ilk kez hampetrol ithalatının önüne geçti. Net petrol ithalatı son 5 yılın en düşük seviyelerine indi" ifadesini kullandı.

Rövnag Abdullayev
TANAP'a K.Irak'ı davet etti
Azeri enerji şirketi SOCAR'ın Yönetim Kurulu Başkanı Rövnag Abdullayev, Şah Deniz II gazını Türkiye'nin batı sınırına kadar taşıyacak olan TANAP Projesi'ne ilerleyen dönemde Kuzey Irak, İran ve İsrail gazının da girebileceğini söyledi. TANAP, 2018 yılından itibaren başlangıçta yıllık 16 milyar metreküp gaz taşımaya başlayacak. Türkiye hattan 6 milyar metreküplük doğalgazı aldıktan sonra kalan 10 milyar metreküp Avrupa'ya iletilecek. Abdullayev "Şu an başkalarını almak için görüşmüyoruz. Ama ileride İran gazı da, Irak gazı da, İsrail gazı da projeye girebilir" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Akdeniz gazında rota Türkiye olsun
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN