"Nükleerde Japonya'ya güveniyoruz"

Giriş Tarihi: 22.11.2013 11:28 Güncelleme Tarihi: 22.11.2013 11:37

Enerji Bakanı Taner Yıldız, Türkiye’nin Uluslar arası Enerji Ajansı dönem başkanlığını devralması nedeniyle önceki gün Paris OECD Merkezinde konuştu.

Avrupa Birliği (AB) ile ilişkilerde siyasi tutum sebebiyle bazı sorunlar yaşanmasına rağmen, birliğin gaz tedarikinde sorun yaşanmaması için Türkiye her türlü desteği vereceğini belirtti. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Türkiye'nin Karadeniz'den geçen Rusya'nın yürüttüğü Güney Akım Projesi'ne destek verdiğini ifade ederek bunun Avrupa'daki ülkelerin doğalgaz tedarik problemi yaşamamasının bir parçası adına yapıldığını aktardı.


118 MİLYAR DOLARLIK ZORUNLU YATIRIM

Türkiye'nin son 10 yılda enerjide önemli mesafeler kat ettiğini aktaran Yıldız,"Türkiye dünyada en hızlı büyüyen ülkeler arasındadır. 118 milyar dolarlık 10 yıl içerisinde yatırım yapma zorunluluğu vardır" dedi. Türkiye'nin yenilenebilir enerji kaynaklarının sistem içerisindeki payının AB ortalamasının iki katı olan yüzde 26 olduğunu aktaran Yıldız, yüzde 30'a çıkarılmasının planlandığını aktardı.


BAKAN ANLATTI, JAPONLAR DUYGULANDI

Toplantıda Türkiye'nin nükleer santral yatırımlarının sorulması üzerine Yıldız, nükleerin avantaj ve dezavantajları bulunduğunu kaydetti. Santrallerin risklerini bir kısım üniversiteler tarafından analiz edildiğini aktaran Yıldız, "Hayatımızdaki birçok alışkanlıklarımızda karşılaşacağımız risklerden daha az risklidir nükleer. Hükümetler gerçeklerle uğraşmak durumunda" dedi. Yıldız Nükleerde Japon teknolojisine güvendiklerini belirttiği sırada salondaki Japon gazeteciler duygulu anlar yaşadı.


DOĞALGAZ FİYATLARINDA UÇURUM BÜYÜYOR

Kayagazı ile ilgili Bakanlar oturumunda görüşme yapıldığını ifade eden Bakan Yıldız, "İki günlük toplantının sihirli başlıklarından biriydi kaya gazı.. Dünyada dört tane ayrı doğalgaz fiyatı yaşanıyor. Gazda bugün Avrupa neredeyse ABD'nin üç katını, Japonya 5 katı fiyatla kullanıyor. Bu uçurum giderek açılıyor. Avrupa'da 12 dev şirketin 50 bin megavatlık 60 milyar dolarlık santrali atıl kapasite olarak kenarda bekliyor. Yerine ne konuyor kömür santraları konuyor. Avrupa'daki bir doğalgaz santralında 100 kw için 100 dolar harcıyor ise kömürde bu 50 dolar. Serbest piyasaların beşiği denilen ABD muhafazakar davranmaktadır. doğalgazın kaya gazının ihracı yasaktır" değerlendirmesinde bulundu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"Nükleerde Japonya'ya güveniyoruz"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN