Parası olmayana dershane yok

Giriş Tarihi: 22.11.2013
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın "Dershaneye sadece zengin ve başarılı öğrenciler gidiyor, yoksul çocuklar bu imkânlardan yararlanamıyor" açıklamasını Milli Eğitim Bakanlığı'nın (MEB), 2012-2013 değerlendirme raporundaki rakamlar doğruladı. Raporun sonuçları, iller ve okullar arasındaki uçurumun yanı sıra dershanelerin fırsat eşitsizliğini rakamlarla kanıtlıyor. Rapora göre, 5,6,7 ve 8'inci sınıfta okuyan 5 milyon 181 bin öğrenciden 537 bini dershaneye devam ediyor. Devlet okulu öğrencilerinin dershaneye gitme oranı ortalama yüzde 10. Bunların yüzde 22'si 8'inci sınıfta dershaneye gidiyor.

YARIDAN FAZLASI
Özel okullarda ise dershaneye gitme oranı 7'nci sınıfta yüzde 25. 8'inci sınıfta bundan faydalanların oranı yüzde 58'e çıkıyor. Yani özel okula giden öğrencilerin yarısından fazlası mutlaka özel dershaneden hizmet alıyor. Yükseköğretime hazırlanan toplam 4 milyon lise öğrencisinden 582 bini dershaneye gidiyor. Okul türlerine bakıldığında ise devlet lisesinde başarılı lise türleri ile özel okulların dershaneyi tercih ettiği görülüyor.

DOĞU'DA ÖĞRENCİLERİN % 3'Ü GİDİYOR
Dershanelerin yüzde 90'ı ortaöğretime ve yükseköğretime geçiş sınavları için hizmet veriyor. İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya, Bursa, Kocaeli'ndeki ortaokul öğrencilerinin yüzde 10-15'i dershaneye devam ediyor. Ağrı, Diyarbakır, Hakkari, Ardahan, Bayburt, Şanlıurfa, Van gibi illerde sadece yüzde 2-3'ü gidiyor.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Parası olmayana dershane yok
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN