2020'de 100 milyar dolar

Başbakan Erdoğan, Rusya'daki ticaret hacmi için 2020'ye kadar 100 milyar dolarlık ihracat hedefi koyduklarını söyledi. Rusya Devlet Başkanı Putin de Akkuyu'da vergi indirimi istedi

Giriş Tarihi: 23.11.2013
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye ile Rusya arasındaki ticaret hacmi için 2020'ye kadar 100 milyar dolarlık hedef koyduklarını açıkladı. İki ülke lideri, İzmir ve Ekaterinburg'un aday olduğu EXPO 2020 için elenenin diğerini desteklemesi konusunda anlaştı. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin "Bu yarışta Ekaterinburg'un dışında İzmir'den daha iyi bir aday bulunmamaktadır" dedi. Erdoğan ve Putin ayrıca her iki ülke arasında turizm yılı ilan edilmesi konusunda da fikir birliğine vardı. Başbakan Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Putin, Saint Petersburg'da düzenlenen Rusya-Türkiye Üst Düzey İşbirliği Konseyi'nin 4'üncü Toplantısı'nın ardından basın açıklaması yaptı. Erdoğan, şu mesajları verdi:
HEDEF TİCARETİ ARTIRMAK : 2012 itibarıyla 35 milyar dolara yaklaştık. Bu yılın ilk 9 ayı itibarıyla biraz düşüş söz konusu. Ancak 2020'de 100 milyar dolarlık bir hedef belirledik.
50 MİLYAR $'LIK YATIRIM : Türk müteahhit firmalarının Rusya'daki yatırımları 50 milyar dolara ulaştı. Bilhassa Soçi Kış Olimpiyatları'na hazırlık çalışmaları ile St. Petersburg Havalimanı'na Türk şirketleri tarafından sağlanan katkı bizi memnun etti.
4 MİLYON RUS TURİST : 2012 sonunda Rusya'dan 4 milyona yakın turist geldi. Ankara'da Rusya Federasyonu'na ait bir kültür merkezi, Moskova'da da Yunus Emre Kültür Merkezi kurulması gündemimizde.
ENERJİ VE FİNANSTA İŞBİRLİĞİ : İlk nükleer enerji santralimizi Rusya ile yapıyoruz. 20 milyar dolarlık yatırım. Enerji alanında bizim birinci ortağımız Rusya. Bir diğer önemli adım da müşterek otomobil üretimi konusu.

İKİ LİDER EXPO İÇİN MUTABAKAT YAPTI
Toplantıda EXPO 2020 için "elenen diğer şehri desteklesin" düşüncesi de öne çıktı. "2020 Expo Fuarı için İzmir ve Ekaterinburg aday. Bu bağlamda nasıl bir rekabet öngörüyorsunuz?" sorusuna Putin "En güzel seçenek tabii ki Ekaterinburg. Ama olmazsa İzmir olsun. İzmir'den daha iyisi yoktur. Düşünüyorum ki sayın Başbakan tam tersi bir şekilde yorum yapacak" dedi. Bunun üzerine Erdoğan, "Ben de aynı şekilde düşünüyorum. Fakat en çok korktuğum ikisi birden çıkarsa ne olacak?" ifadesini kullandı. Putin'in, "Ticaret hacmimizin büyük boyutunu göz önünde tutarak, bizim için hem Ekaterinburg hem de İzmir'de bu fuara katılmak ilginç olur ama tabii ki rekabet içerisindeyiz" sözlerine de Erdoğan, "Biz karşılıklı bir dayanışma göstereceğiz" karşılığını verdi.

ÜLKENİN EN BÜYÜK MÜZESİNİ GEZDİLER
ÜDİK toplantısı nedeni ile St. Petersburg'a gelen Başbakan Erdoğan eşi Emine Erdoğan ile birlikte kentte bulanan ve dünyanın en büyük, eski müzelerinden olan Ermitaj Müzesi'ni gezdi. 1764'te Çariçe II. Katerina tarafından kurulan, 1852'de hizmete açılan müzede yaklaşık 3 milyon sanat eseri bulunuyor. Müze Guinness Rekorlar Kitabı'nda yer alıyor.

PUTİN'DEN AKKUYU'DA VERGİ TALEBİ
Rusya Devlet Başkanı Putin ise Türkiye ile en büyük yatırım projelerinin enerji alanında olduğunu hatırlatırken, Akkuyu Nükleer Santrali ile ilgili bir istekte bulundu. Putin, "Bu alandaki işbirliğimiz stratejik düzeye ulaştı. Enerji alanında Mavi Akım ve Akkuyu Nükleer Santrali önemli yer tutuyor. Rosatom, Türkiye'nin ilk nükleer güç santralini Akkuyu'da inşa edecek. Toplam yatırım değerinin 20 milyar doları bulması bekleniyor" dedi. Akkuyu santralindeki işlerin yüzde 25'inin Türk şirketler tarafından yapılacağını belirten Putin, şöyle konuştu: "Türk hükümetinin bu projede vergi kolaylığı sağlayacağını umut ediyoruz." İki ülke ortak otomobil üretimi konusunda da girişimlerde bulunacakları yönünde anlaşmaya vardı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
2020'de 100 milyar dolar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN