Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Abiyeden 250 milyon dolar ihracat çıkacak

Abiye sektörü, 5 Aralık'ta düzenlenecek FASHIONİST fuarında 250 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirecek

Giriş Tarihi: 23.11.2013
Hazırgiyim sektörünün katma değer lideri abiye, Türkiye'de 2 milyar dolarlık ihracat rakamına ulaştı. Avrupa, Rusya, Balkan ülkeleri ve Ortadoğu başta olmak üzere dünyaya abiye ihraç eden Türk firmaları, İstanbul'da 5-7 Aralık'ta ilk kez düzenlenecek olan FASHIONİST fuarına hazırlanıyor. Patika Fuarcılık tarafından Osmanbey Tekstilci İş Adamları Derneği'nin (OTİAD) katkılarıyla İstanbul Kongre Merkezi'nde düzenlenecek olan Abiye, Gelinlik ve Damatlık Fuarı "FASHIONİST", 65'i abiye üreticisi toplam 85 firmaya ev sahipliği yapacak. Yurtdışından 250 alım grubunun geleceği fuarın 250 milyon dolarlık ek ihracat yaratması hedefleniyor.

15 BİN ZİYARETÇİ GELECEK

OTİAD Başkanı Ali Ulvi Orhan, "Fuara 2 bini yabancı 15 bin ziyaretçi bekliyoruz. Ulusal ve uluslararası abiye, gelinlik ve damatlık üreticileriyle satın almacıları buluşturacağız. Bu fuar ilk kez düzenleneceği için sektör oldukça heyecanlı" dedi. 17 bin 500 metrekare alanda düzenlenecek fuarda firmalar 2014 yaz koleksiyonlarını sunacak. Ali Ulvi Orhan, Türkiye'de 4 bin abiye üreticisi olduğunu söyledi.

600 bin dolarlık tanıtım bütçesi
OTİAD
Fuar Komite Başkanı İlker Karataş ise, 2023 hazırgiyim ihracat hedefinde abiyenin önemli bir yeri olduğunu söyledi. Yurtdışında fuarın tanıtımı için 600 bin dolarlık bütçe ayırdıklarını açıklayan Karataş, "Yabancı basından da önemli isimleri ağırlayacağız. Fuarımız üreticilerle tasarımcıların bir araya geleceği önemli bir platform oluşturacak" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Abiyeden 250 milyon dolar ihracat çıkacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN