Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Varlıkta beyan 70 milyar

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, varlık barışında 70 milyar liralık beyana ulaşıldığını belirtti. Bu bildirimlerden 1.4 milyarlık vergi geldi

Giriş Tarihi: 23.11.2013
Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, varlık barışında 69.8 milyar liralık bildirimde bulunulduğunu belirtti. Şimşek, bu varlık beyanlarından devletin kasasına 1.4 milyar liralık vergi aktarıldığını söyledi. TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda bakanlığının bütçesini sunan Şimşek, 2B olarak bilinen orman vasfını kaybetmiş alanların satışında ise 19 Kasım itibarıyla 662 bin hak sahibinin başvuru yaptığını açıkladı. Şimşek, "Yaklaşık 338 bin kişinin satış işlemlerini tamamladık. 2B vasıflı taşınmazların satışından 1.5 milyar TL tahsil ettik" dedi.

ÇAY OCAĞINA ORTAK OLDU
Maliye Bakanı Şimşek, Adalet Bakanlığı'na tahsis edilen taşınmazlarda açılan çay ocağı ve büfe gibi ticari işletmelerin mevzuata aykırı olarak üçüncü şahıslara kiralandığını tespit ettiklerini de söyledi. Şimşek, buradan elde edilen kira gelirine ortak olmak için Adalet Bakanlığı ile protokol imzaladıklarını açıkladı. Bakan Şimşek, Sayıştay'ın "özel bütçeli kuruluşlardan bütçeye eksik kaynak aktarıldığı" yönündeki tespiti de değerlendirdi. Şimşek şöyle konuştu: "ÖSYM, Patent Enstitüsü ve TSE'den eksik aktarılan paranın tamamını tahsil edeceğiz. Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü'nün hâsılat payı tutarlarının Maliye yerine Gelir İdaresi hesabına aktarılmasını eleştiren Sayıştay görüşleri doğrultusunda da gerekli tedbirleri aldık."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Varlıkta beyan 70 milyar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN