Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bursalı Clio Japonya'da

Türkiye, otomotivin ana vatanı ABD'den sonra şimdi de otomotiv devi Japonya'ya otomobil ihraç ediyor. Bursa Oyak Renault Fabrikaları'nda üretilen yeni nesil Clio, Tokyo Otomobil Fuarı'nda sergilenerek satışa sunuldu

Giriş Tarihi: 25.11.2013
Türkiye, otomotivin ana vatanı ABD'den sonra, otomotiv devi Japonya'ya da ihracata başladı. Türk mühendisleri ve işçisinin emeğiyle üretilen araçların ihracatı, Türk otomotiv sanayi için yeni bir kilometre taşı olacak. 5 kıtada 100'den fazla ülkeye ihracat yapan Oyak Renault, sessiz sedasız Japonya pazarına giriş yaptı. Bursa'da Oyak Renault tesislerinde üretilen Clio, 43'üncü Tokyo Otomobil Fuarı'nda Lutecia ismiyle sergilenerek, Japon otomobil severlerin beğenisine sunuldu. Bursalı Clio (Lutecia), Fransız Renault'nun yaklaşık 5 milyon aracın satıldığı Japon otomotiv pazarında önemli bir kozu olacak. Renault'nun Batı Avrupa dışındaki en büyük tesisi olan Oyak Renault, 2012 yılında 3.1 milyar dolar ihracat yaptı. Her iki araçtan birini Oyak Renault ihraç etti. Oyak Renault'dan sonra sırada Tofaş var. Tofaş CEO'su Kamil Başaran, "Japonya'ya otomobil ihraç etmek için girişim içindeyiz. Sembolik de olsa Japonya'ya otomobil ihracatı anlamlı" diye konuşmuştu.

Japon otocular yeniden doğdu
Bu yıl 43'üncüsü düzenlenen Tokyo Otomobil Fuarı, Japon markaların gövde gösterisine dönüştü. 76 yeni modelin dünya tanıtımının yapıldığı fuara katılım, deprem, tsunami gibi doğal felaketlerin yaşandığı 2011 yılına göre yüzde 40 arttı. Japonlar felaketin izlerini sildi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bursalı Clio Japonya'da
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN