Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ambargo olmasaydı 30 milyar $’lık iş yapardık

İran'la Batı arasında varılan nükleer mutabakat, Türkiye'yle ekonomik işbirliğinde yeni bir dönem başlattı. İran Ankara Büyükelçisi Bikdeli, "Yaptırımlar olmazsaydı ticari hacim 30 milyar dolardı" dedi

Giriş Tarihi: 26.11.2013
İran'la Batı arasında varılan nükleer mutabakatın yankıları sürerken, tarihi gelişmenin Türkiye-İran ticari ilişkilerinde de yeni bir dönem başlatması bekleniyor. İki ülke arasında açılan yeni diplomatik sayfanın mimarlarından İran Ankara Büyükelçisi Ali Rıza Bikdeli, süreçle ilgili SABAH'a değerlendirmede bulundu.

8 MİLYAR DOLARLIK KAYIP
Bikdeli, yaptırımların iki ülke arasındaki ticarette en az 8 milyar dolarlık kayba neden olduğunu belirtti. Bikdeli, şunları anlattı: "Uzmanlarımızın yaptığı çalışmaya göre yaptırımlar olmasaydı geçen yıl rekor kırarak 22 milyar dolara ulaşan İran-Türkiye ticaret hacmi 30 milyar dolara ulaşırdı." Büyükelçi, yaşanan sıkıntılara rağmen İranlı firmaların Ankara, İstanbul ve Mersin'de şirket kurarak, yerel yatırımcılarla iyi ilişkiler kurduğunu anlattı.

KRİZ FIRSATA ÇEVRİLDİ

Yaptırımların asıl hedefinin İran olduğunu anlatan büyükelçi, ekonomik ilişkide bulundukları tüm ülkelerin bu durumdan olumsuz etkilendiğini anlattı. Bikdeli, "Yaptırımlar ortadan kalkarsa bu sadece bizim için değil, ticari olarak işbirliği yaptığımız ülkelere de faydalı olacaktır" değerlendirmesi yaptı. Yaptırımların iki ülke arasındaki ticarete verdiği zarara rağmen kendi içinde bir fırsat doğurduğunu anlatan Bikdeli, "İşadamı ve tüccarlarımız birbirini yakından tanıma fırsatı buldu. İranlılar birçok şehirde yatırım yaptı" diye konuştu.

İŞADAMININ RİSKİ AZALACAK
Ali Rıza Bikdeli, Türkiye'nin İran'dan petrol alımında yaşanan sorunun ortadan kalkmasının önemine dikkat çekti. Bu durumda iki ülke ticari ilişkilerinde büyük parasal kaynakların gündeme geleceğini belirten Bikdeli, şunları anlattı: "Bunun yanı sıra bankacılık sistemi de normale dönerse, işadamı ve tüccarlarımız daha az riskle çalışma imkânı bulabilecek. İran ve P5+11 sonuca varması da kesinlikle İran ve komşu ülkelerin yararına olacaktır."

TÜRKİYE BİZE YARDIMCI OLABİLİR
Büyükelçi Bikdeli, müzakere sürecinde Türkiye'nin yanı sıra İran'ın diğer dostlarının da pozitif rol üstlenebileceğine değindi. Bikdeli, şöyle konuştu: "İran'ın barışçıl nükleer kullanım hakkı elde etmesi, istikrar adına bölge ve komşularımız için büyük önem taşıyor. Bu noktada Türkiye'nin aktif rol oynayabileceğini düşünüyoruz. Bölgede bazı ülkelerin İran'ın nükleer dosyasının normalleşmesinden endişe duyduğunu biliyoruz. Türkiye bu endişelerin giderilmesinde bize yardımcı olabilir."

BATI İKİYÜZLÜ
Bikdeli, Batı dünyasını ikiyüzlülükle suçlayarak, "Batılılar kaçakçılık ve yasadışı göçle mücadelede işbirliğimizi istiyorlar. Fakat perde arkasında bunun tam tersini söylüyorlar" diye konuştu.

İLİŞKİ KALİTEMİZ ARTIYOR
Türkiye'nin İran tarafından hiçbir zaman tehdit olarak algılamadığını aktaran Büyükelçi, ilişkilerin son 10 yılda kalitesinin arttığını aktardı. İki ülke arasında görüş ayrılığını oluşturan Suriye konusunu 'test' olarak gördüğünü belirten Bikdeli, "Her zaman Türkiye'nin güçlenmesini İslam dünyasının, hatta bölgenin güçlenmesi ve kendi güçlenmemiz olarak değerlendirdik. Suriye konusunda aramızdaki bu düşünce farklılığı başka bir ülkeyle olsaydı ilişkilerimizi ciddi etkilerdi" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ambargo olmasaydı 30 milyar $’lık iş yapardık
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN