Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Onlineda iş yapmak artık çok kolay

Offlineda satış yapan irili ufaklı bütün işyerlerinin onlineda da faaliyet göstermesi ve yeni müşterilere ulaşması işlerinin gelişimi açısından çok önemli. Yeni satış kanallarının oluşması ve bunların yönetimi çok maliyetli olabilmekte. Diğer taraftansa, onlineda ulaşılabilecek ve ürünlerinizi satabileceğiniz bir çok müşteri sizi beklemekte. Bugün röportajını okuyacağınız sopsy.com, sizi onlineda müşterinizle buluşmanız için kolayca site açmanızı sağlıyor. Esnek tasarım seçenekleriyle ve düşük maliyetiyle şu ana kadar kurulduğu kısa zamandan beri binlerce kişiye hizmet vermiş. Aslanoba Capital’den aldığı 1 milyon dolar yatırımla kendinden söz ettiren sopsy.com Can Turanlı, Cem Gedikoğlu ve Murat Yıldırım ortaklığında kurulmuş. Sops.com’un başarı hikayesini ve yeni girişimleri zet.com’da neler yapacaklarını Can Turanlı’dan öğrendik.

Giriş Tarihi: 26.11.2013 09:25
Deygu Eren

Eğitiminizi öğrenebilir miyiz?

Koç İşletme mezunuyum, sonrasında NYU'da eticaretle ilgili kısa bir programa katıldım. İnternetle ilgili bir şeyler yapmak istediğimi 15 yıl önce de biliyordum. Ortağım Cem Gedikoğlu, Mimar Sinan Grafik Tasarım bölümünden, birçok büyük internet projesinin tasarlanmasında görev aldı. Diğer ortağım Murat Yıldırım, Fox İnternational Web siteleri, Mynet gibi yüksek trafikli ve işlem hacimli Türk ve global sitelerin IT yöneticiliğini yaptı.

Sopsy.com'u ve nasıl kurdunuz?

Sopsy.com bizim markarlaırmızdan birisi. Sopsy.com'un dahil olduğu şirket benim resmi 3. şirketim. Seri giriimciyim demek sanırım yanlış olmaz. Araç kiralama, araç sahipliği, paylaşımı konusunda yaptıklarıyla Türkiye'deki ilk diyebileceğim, deneyenler oldu tabii, Yoyo'yu 2 arkadaşımla kurduk. YOYO'yu kurduğumuzda ilk şirketim olan günlük fırsat teklifleri sunan Markapon sitesindeki ortaklığından ayrılmak üzereydim. Yoyoda pazarlama ve teknik geliştirme kısmıyla ilgileniyordum. Markapon'dan tamamen ayrılınca, YOYO dışında daha farklı bir iş daha yapmayı planlamıştım. YOYO'da ortaklarım Berkman ve Yavuz zaten işin başındaydı ve işleri oldukça iyi gidiyordu. Neler yapabilirim diye arkadaşlarımla konuşurken, öğrendim ki PayPal'a göre Türkiye'de aktif sadece on beş bin eticaret sitesi var. Oysa resmi rakamlara göre Türkiye'de 3 milyondan fazla küçük işletme var. Bunun üzerine, sokakta perakende de iş yapanlar nasıl internete geçiyorlar diye incelemeye başladık. Güzel ve gelişmiş çözümler olduğunu gördük ancak bunlar sokaktaki insanlara hitap etmiyordu. Bu ürünlerin çoğu zor ve ortalama bir insan için anlaması ve kullanması oldukça güç ürünlerdi. İnsanlar sokakta kolayca dükkan açıp, raflara ürünlerini dizebiliyor, tabelalarını asıp satış yapabiliyorlar ama internet söz konusu olunca site açmaktan korkuyorlardı. Bu insanlara ne sunalım diye alternatiflerimizi inceledik ve facebook veya twitter gibi basit şekilde onların kendi sitelerini, açabilecekleri çok kolay bir ürün yapmak istedik. Altı ay çalışmanın sonunda, İnternette eticaret sitesi açmanın en kolay yolu sloganıyla sopsy.com'u kurduk. Herkesin kendi markası ve alan adıyla satış yapabileceği, açması dakikalar süren, kullanması da facebook kadar kolay bir uygulama çıkarttık.

Sopsy.com hangi ihtiyaca çözüm buluyor?

Biz insanlara çok kolayca online dükkan açtırtmak ve çok kolayca ürünlerini sattırmak istiyoruz. Sopsy ile hiç dokunulmamış bir kitleye, küçük işletmelere ve bireylere dokunduğumuzu düşünüyoruz. Dediğim gibi PayPal'e göre Türkiye'de on beş bin aktif eticaret sitesi var son 10 yılda açılmış; biz tek başımıza sadece 6 ay gibi kısa bir sürede üstelik nerdeyse hiç tanıtım yapmadan, onaltı bin site açılmasını sağladık. Sopsy.com'da markanız için seçebileceğiniz yüzlerce farklı tasarım var, üye olduktan sonra bunlardan birisini kolayca seçip başlayabiliyorsunuz. Üye olup, satışa başlamakta sokaktaki insanların ulaşabileceği bir seviyede. İlk 3 gün ücretsiz deneyebiliyorsunuz, sonrasında devam etmek isterseniz de ise aylık sadece 30 TL ödeyerek devam edebiliyorsunuz. Yıllık üye olmak isterseniz de aylık 20 TL'ye geliyor. Eticaret yapmak isteyen ve İnternette facebook'tan öte girmeyen kitleye hizmet etmek ve onlineda iş yapmalarına yardımcı olmayı istiyoruz. Sopsy ile insanların kolayca site açmalarını sağladık. Şimdi de bu insanların satış yapabilmesi için zet.com isimli yeni platformumuzu açtık.

Sopsy.com nasıl hizmet veriyor?

Sopsy.com'da eticaret yapmak üzere, online dükkan açacak olanların seçebileceği tasarım ve kombinasyonlar var. Sopsy.com'da insanlar cep telefonlarından bile çok kolayca onlineda dükkan açabiliyorlar. Ürün fotoğraflarını ve özelliklerini kendileri manuel olarak giriyorlar. Paypalla ve kredi kartlarıyla ödeme alabiliyorlar.

Sopsy.com'un ismi nereden geliyor?

Sopsy ismi fonetik olarak söylenmesi kolay ve akıcı diye bu ismi koyduk. Globalde de benzer şekilde kolayca söylenebiliyor olmasının artısı olduğunu düşünüyoruz.

Sopsy.com'un sağladığı kolaylıklar neler?

En önemli kolaylık, müşterilerimiz kimseden teknik yardım almadan eticaret sitesi açabiliyor olması. İnternetten korktuğu için eticarete uzak olan bir kitleye, korkmadan facebook'a fotoğraf eklermiş gibi ürün ekleyebilecekleri bir platform sunuyoruz. Üstelik bunların hepsini cep telefonlarından da yapabiliyorlar. Aynı fotoğraf çekip birisine yollar gibi, ürünlerini cep telefonlarından sitelerine ürün ekleyebiliyorlar ve hemen satmaya başlayabiliyorlar Müşterilerimizin çok iyi bilmediği ve çok ilgilenmediği bir konu olsa da açılan sitelerin hepsi SEO'ya uyumlu, yani Google gibi arama sitelerinde kolayca listeleniyorlar.

Zet.com'a dönersek, zet.com nasıl bir site?

Biz, sopsy.com ile sokakta farklı mecralarda satılan tüm ürünlerin internetten satılması için çalışıyoruz. Hizmet verdiğimiz onaltı bin perakendeciye, tasarımcıya, butiğe ve bireylere onlineda dükkan açtırdık. Tabii ki online satış yapan bir site açmak bir şey, bu sitelerdeki ürünlerin satılmasını sağlamak başka bir şey. İnternette site açtığınızda, bir dükkanınız oluyor ama eğer bunu duyurmazsanız, satış yapamıyorsunuz. Fark ettik ki, insanlar internette site açsalar da markalarını isimlerini kolayca duyuramıyorlar. Biz de bu açılan dükkanlardan bazı ürünleri alalım ve pazarlamasını da ayrı bir platform olan zet.com'da yapalım istedik. Ama zaten internette her eticaret sitesinde satışı yapılan elektronik veya büyük markalı ürünleri değil, internette çok fazla bulunmayan ürünleri koymak istedik. Zet.com'da elektronik ve fabrikasyon ürünler haricinde özgün takı, aksesuar, ev giyim, kırtasiye gibi bir sürü ürünü tüketicilere ulaştırıyoruz. Zet.com'da şu an için üç yüz dükkan ve sekiz bin seçilmiş özgün ürün var. Bu ürünleri başka sitelerde hatta sokakta dahi kolayca bulamıyorsunuz, inanıyoruz ki zet.com'daki gibi ürünler internette satıldıkça, internetten alışveriş yapmak çok daha keyifli bir hal alacak. Özetle; zet.com, "tasarımcıların pazaryeri" sloganıyla tasarımcıların her yerde bulamayacağınız, özgün ürünleriyle dolu bir platform.

Zet.com'da da yer alan ve sopsy.com'dan hizmet alan kimler var?

Şimdiye kadar seçilen üç yüz dükkanın birçoğu, Galata, Nişantaşı, Beyoğlu, Bağdat Caddesi, Bodrum, Alaçatı gibi Türkiye'nin birçok farklı yerindeki butiklere ve tasarımcılara ait. Bu dükkanları ancak bu lokasyonlara gittiğinizde görebiliyorsunuz. Zet.com bu dükkanları, tasarımcıları insanların ayağına getiriyor.

Ne kadar sermayeyle sopsy.com'u kurdunuz?

Biz, ilk şirketimizi kurduğumuzda Shine Angel Fund, gittigidiyor.com eski ortakları Cemal Dalar ve Tunç Yalgın bizim melek yatırımcılarımızdı. 250 bin TL sermaye ile bu işe başladık ve sonrasında Temmuz ayında Aslanoba Capital'den yatırım aldık.

Aslanoba Capital'den nasıl yatırım aldınız?

Yıllardır yatırımcılarla görüşen birisi olarak geçirdiğimiz en iyi yatırım süreciydi. Aslanoba Capital'in kurucusu Hasan Bey ile bir görüşme yaptık. Bu görüşmemizde neler yaptığımızı, Sopsy'yi, Zet.com'u ve nasıl büyümeyi planladığımızı detaylıca anlattık. Ardından 2 mesajlaşma sonrasında yatırım ve miktarı konusunda anlaştık. Sanırım bu Hasan Bey'in o zamana kadar yaptığı en hızlı yatırımdı. Toplam 1 milyon dolar yatırım aldık. Yatırım dışında, networking gibi birçok konuda, Aslanoba Capital'den destek alıyoruz.

Sopsy.com'u ve Zet.com'u nasıl büyütmeyi düşünüyorsunuz?

Sopsy.com'un globalde çok potansiyeli var. Mobilde de çok büyük bir ilgi ve kitle var. Globale yakın bölgelere açılmak bundan sonraki adımımız olacak. Zet.com'a ise daha yeni başladık, tasarımcılarımızı tanıtmak ve Sopsy ve Zet'i iyi noktalara getirmek için bundan sonraki önceliğimiz. Ekibimizi de aldığımız yatırımla büyütüyoruz.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Onlineda iş yapmak artık çok kolay
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN