İzmir'e EXPO'dan kötü haber

EXPO 2020 için Paris'te bugün yapılan oylamada İzmir ikinci turda elendi. Yarışı 116 oyla Dubai kazandı.

Giriş Tarihi: 27.11.2013 15:45 Güncelleme Tarihi: 27.11.2013 18:50
Dubai böylece EXPO'yu Ortadoğu'da kazanan ilk şehir oldu. Birleşik Arap Emirlikleri'nin fuar için milyarlarca dolar yatırım yapması bekleniyor.

EXPO 2020 için yarışan Sao Paulo ve İzmir, önceki turlarda elenmişti.

İzmir ikinci turda aldığı 36 oyla elendi.

İLK TUR

EXPO 2020 oylamasında İzmir, 33 oy alarak ilk turu geçti. Sao Paulo13 oyla elendi.

EXPO 2020'nin hangi kentte düzenleneceğini belirlemek üzere toplanan Uluslararası Sergiler Bürosu (BIE) Genel Kurulu'nda yapılan oylamada İzmir 33 oy alarak ilk turu geçti, Brezilya'dan Sao Paulo 13 oyla elendi.

BIE üyesi 167 ülke delegesinin katıldığı Paris'teki OECD binasındaki toplantıda yapılan oylamada Birleşik Arap Emirlikleri'nden Dubai 77, Rusya'dan Ekaterinburg 39, Türkiye'den İzmir 33, Brezilya'dan Sao Paulo 13 oy aldı.

Bu sonuçla Sao Paulo ilk turda elendi. Dubai, Ekaterinburg ve İzmir ise ikinci turda yarışmaya hak kazandı.

KIRAN KIRANA YARIŞ

Dünyanın en büyük organizasyonları arasında gösterilen EXPO 2020'de Türkiye, rakipleri Rusya, Brezilya ve Dubai'yi geçerek organizasyonu kazanmak istiyor.

Fransa'nın başkenti Paris'te, EXPO 2020 için Uluslararası Sergiler Bürosu'nda (BİE) gerçekleşecek karar oylaması öncesi BİE delegelerine Pavillon d'Armenonville'de resepsiyon verildi.

Resepsiyonda açıklamada bulunan Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Birleşik Arap Emirlikleri'nden Dubai, Brezilya'dan Sao Paulo ve Rusya'dan Ekaterinburg'un arasında İzmir'in tartışmasız en şanslı aday olduğunu ifade etti. Müezzinoğlu, coğrafi konumu, tarihi geçmişi ve sosyolojik yapısıyla İzmir'in EXPO konseptine çok uyduğunu dile getirerek, farklı ülkelerin farklı hesaplarını da gözönünde bulundurmak gerektiğine vurgu yaptı.


EN İDEAL ŞEHİR İZMİR

İzmir'in adaylık için elinden geleni yaptığını belirten Müezzinoğlu, şöyle konuştu:

"Ben özellikle İzmir adına başarıyla sonuçlandıracağımız kanaatindeyim. Bir de yoğun çalışamaları ülkeler bazında, delegasyon bazında, kamuoyu bazında en ideal yapan ülke Türkiye, en ideal yapan şehir bence İzmir. Gerek sivil dinamikleriyle gerek siyasi dinamikleriyle, yerel yönetimleriyle, konu başlığıyla gerçekten dört dörtlük bir süreç geçirdik. Ümit ederim ki bu süreç sağlıklı bir şekilde hak ettiği sonuca ulaşır."


HERKES İÇİN SAĞLIK

Bakan Müezzinoğlu, İzmir'in 2015 EXPO'su için 2008'de de aynı temayla aday olduğunu ancak Milano karşısında kaybettiğinin hatırlatılması üzerine ise sağlık temasının çok doğru bir tercih olduğunu söyledi.

Müezzinoğlu, şöyle devam etti:

"Temanın doğru olduğuna inanıyorum. Dünyada hiçbir insan yok ki sağlıkla ilgili 'beni ilgilendirmiyor' diyebilsin. 'Herkes için Sağlık' her insanı ilgilendiren bir konu. Dolayısıyla böyle bir konunun, böyle bir temanın EXPO için de en ideal tema olduğuna inanıyorum. Tema ve konu başlığı konusunda Türkiye'nin ısrarcı olmasının doğru olduğuna inanıyorum ve bunu iyi anlatabilmek ve iyi algılatabilmek konusunda da üzerimize düşeni yaptığımız kanaatindeyim."


"EXPO İZMİR'E YAKIŞIR, İZMİR EXPO'YA YAKIŞIR"

Enerji sektöründen iş adamı ve üst yönetici Kenan Yavuz da İzmir'in vermek istediği evrensel mesajın en iyi karşılık bulacağı yerin İzmir olduğunu söyleyerek bu noktada iş dünyasına da büyük görev düştüğüne vurgu yaptı.

Yavuz, bunun bir yarış olduğunu ve hızlı koşanın kazanacağını ifade ederek İzmir'in EXPO 2015'i Milano'ya kaptırmasında iş dünyasının büyük rolü olduğuna dikkati çekti.

Durumu, 2020 Olimpiyatları'nın Tokyo'ya verilmesine benzeten Yavuz, şöyle konuştu:

"İş dünyamızın uluslararası meselelerde, organizasyonlarda daha çok elini taşın altına koyması gerekiyor. (2020 Olimpiyatları'nda) Japon iş adamları ve şirketleri bunu çok iyi yaptığı için Tokyo bizi geçti. Yoksa Tokyo'nun İstanbul'dan üstünlüğü yoktu. Eğer İzmir kazanırsa hep beraber kazanmış olacağız. EXPO İzmir'e yakışır, İzmir EXPO'ya yakışır. İzmir'i inşallah bu güzellikle buluşturacağız ve tüm dünya İzmir'i yakından tanıyacak, tanıdığına da memnun olacak."


SERTAP ERENER'DEN MİNİ KONSER

EXPO 2020 İzmir Yönlendirme Kurulu ve Yürütme Komitesi Başkanı İzmir Valisi Mustafa Toprak ile Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun ev sahipliğini yaptığı resepsiyona Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, Uluslararası Sergiler Bürosu Genel Sekreteri Vicente Gonzalez Loscartales ve çok sayıda davetli katıldı. Resepsiyonda sanatçı Sertap Erener de mini bir konser verdi.


OYLAMANIN 3 TUR SÜRMESİ BEKLENİYOR

EXPO'ları düzenleyen 167 ülkenin üye olduğu Uluslararası Sergiler Bürosu'nun (BIE) genel kurul toplantısı bugün Paris'teki OECD binasında yapılacak.

Aday ülkelerin son sunumları ile başlayacak genel kurulda oylama yapılacak. İlk turda herhangi bir adayın oyların üçte ikisini alma olasılığının düşük olması nedeniyle 3 tur yapılacak. Her turda en az oy alan elenirken son turda en fazla oyu olan ülke EXPO 2020'yi düzenlemeye hak kazanacak.


BAŞBAKAN ERDOĞAN'IN VİDEO MESAJI YAYINLANACAK

Sunuculuğunu Defne Samyeli'nin yapacağı genel kurul sunumunda İzmir'in avantajları, sağlık temasının önemi ve adaylık çalışmaları kapsamında Hindistan'da inşa edilen sağlık merkezinin yapım öyküsünü içeren 3 kısa film gösterimi yapılacak. Resepsiyon ve genel kurul sunumunda ayrıca Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın video mesajı da yayınlanacak.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Yıldırım'ın liderlik edeceği Türkiye heyetine Sağlık Bakanı Müezzinoğlu ile Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik'in de katılması bekleniyor.

Sunumda İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ile dünyada beyin araştırmalarıyla tanınanİzmir doğumlu Ordinaryüs Profesör Ogün Güntürk konuşma yapacak.


DELEGELERE ORTAK KIYAFET

İzmir'in yapacağı 20 dakikalık sunum sonrası verilecek öğle yemeğinin ardından oylamaya geçilecek. İzmir'in organizasyonu kazanması halinde akşam saatlerinde kutlama resepsiyonu düzenlenecek.

Öte yandan Türkiye heyeti genel kurulda Beymen sponsorluğunda hazırlanan ortak kıyafetle delegelerin karşısına çıkacak.


AFRİKA ÜLKELERİNDEN YOĞUN DESTEK BEKLENİYOR

Oylamanın ilk turunda Türkiye'nin özellikle Afrika ülkelerinden aldığı destekle yoluna devam etmesi, diğer turlarda da elenen adaylara oy veren ülkelerin ikinci tercihlerini çekerek ipi göğüsleyebileceği belirtiliyor.

İzmir, organizasyonu alması halinde 2020 yılında dünyanın ilk sağlık temasıyla düzenlenen EXPO'suna ev sahipliği yapacak.


EXPO DÜNYA MARKASI KENTLER YARATIYOR

5 yılda bir düzenlenen ve 6 ay süren EXPO'larda belirlenen bir tema çerçevesinde tüm ülkeler, belirlenen alan içinde kurdukları pavyonlarda fikir, kültür ve projelerini sergiliyor. Olimpiyatlar ve Dünya Kupası'ndan sonra en fazla ziyaretçiyi çeken organizasyon olan EXPO 160 yıldır düzenleniyor ve düzenlendiği kentleri marka haline getiriyor.

İlk olarak 2008 yılında EXPO 2015'e "Daha İyi Bir Dünya İçin Yeni Yollar/Herkes İçin Sağlık" ana temasıyla ve sergi alanı olarak İnciraltı'nı göstererek aday olan İzmir, Milano'ya karşı kaybetmiş, aynı tema ve aynı yerle EXPO 2020'ye de aday olmuştu.

2020'deki organizasyon için Rusya'nın Ekaterinburg kenti "Küresel Zihin", Birleşik Arap Emirlikleri'nin Dubai emirliği "Birleşen Düşünceler, Geleceği Yaratmak" ve Brezilya'nın Sao Paulo kenti "Farklılığın Gücü, Büyüme İçin Uyum" temalarıyla İzmir'e karşı yarışacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İzmir'e EXPO'dan kötü haber
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN