Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İzmir için kader günü

Giriş Tarihi: 27.11.2013

EXPO 2020 ile dünya markası olmaya hazırlanan İzmir'in kaderi, bugün Paris'te yapılacak oylama ile belli olacak. Hedef yarıştan zaferle çıkmak

EXPO 2020 ile dünya markası olmaya hazırlanan İzmir'in kaderi, bugün Fransa'nın başkenti Paris'te yapılacak oylamayla belli olacak. Birleşik Arap Emirlikleri'nden Dubai, Rusya'nın Ekaterinburg, Brezilya'nın Sao Paulo kentleri ile yarışan İzmir 167 ülkenin Uluslararası Sergiler Bürosu delegelerinin oy kullanacağı yarıştan zaferle çıkmayı hedefliyor.

3 TUR YAPILACAK

Uluslararası Sergiler Bürosu'nun genel kurul toplantısı bugün Paris'teki OECD binasında yapılacak. Aday ülkelerin son sunumlarıyla başlayacak genel kurulda bugün oylamaya geçilecek. İlk turda herhangi bir adayın oyların üçte ikisini alma olasılığının düşük olması nedeniyle 3 tur yapılacak. Her turda en az oy alan elenirken, son turda en fazla oyu alan ülke EXPO 2020'yi düzenlemeye hak kazanacak. Oylamanın ilk turunda Türkiye'nin özellikle Afrika ülkelerinden aldığı destekle yoluna devam etmesi, diğerlerindede elenen adaylara oy veren ülkelerin ikinci tercihlerini çekerek ipi göğüsleyebileceği belirtiliyor. EXPO Yürütme Komitesi Üyesi Geza Dologh, İzmir'in ülkelerin ilk tercihi olmasının önemli olduğunu ancak sonraki turlarda elenen ülkelere oy atanların ikinci tercihlerinin de çekilmesinin hayati öneme sahip olduğunu bildirdi.

PARİS'TE KAMP KURDULAR

Dünyanın en büyük organizasyonları arasında gösterilen EXPO 2020 için yoğun çalışma dönemi yürüten İzmir delegasyonu, Paris'te adeta kamp kurdu. EXPO 2020 Yönlendirme Kurulu Başkanı İzmir Valisi Mustafa Toprak ile İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun geçen hafta Paris'e gitmelerinin ardından, dün de İl Genel Meclisi Başkanı Serdar Değirmenci, milletvekili Hülya Güven, TOBB Başkan Yardımcısı ve EBSO Başkanı Ender Yorgancılar, ESİAD Başkanı Bülent Akgerman, fahri konsoloslar ile gazeteciler Paris'e uçtu.

BÜYÜK DÖNÜŞÜM BAŞLAYACAK
İzmir, EXPO 2020 için bambaşka bir kimliğe bürünecek. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın imar planına göre, EXPO alanı fuar bitiminde, rekreasyon, sahil parkı, spor, oyun ve eğlence alanlarının bulunduğu kent parkı olarak değerlendirilecek. EXPO sürecinde, enerji verimliliğinin artırılması, bisiklet ve toplu taşımanın yaygınlaştırılması, ağaç dikimi, geri dönüşüm gibi karbon ayakizi miktarının azaltılmasına yönelik çalışmalar da yapılacak.

KENTSEL DÖNÜŞÜM BAŞLADI
İzmir'de kentsel dönüşüm çalışmalarını da başlatan Bakanlık, Adnan Menderes Havalimanı güzergâhında bulunan gecekonduları ortadan kaldıracak. Bu kapsamda, Bakanlar Kurulu kararıyla riskli ilân edilen Karabağlar ilçesi Cennetçeşme, Salih Omurtak, Bahriye Üçok, Limontepe, Alifuat Erdem, Umut, Gazi, Özgür, Yüzbaşı Şerafettin, Devrim mahallelerini kapsayan 540 hektarda planlama ve projelendirme çalışmaları sürdürülüyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İzmir için kader günü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN