120 Japon devi Türkiye'ye geliyor

120 Japon firması Türkiye yolunda. Yatırım Destek Ajansı Başkanı Aycı, "Yeni şirketler gelirken mevcutlar da yatırımlarını ikiye katlamak istiyor" dedi

Giriş Tarihi: 28.11.2013
Dünyanın önde gelen 120 Japon firması ekonomik performansı ile yıldızı parlayan Türkiye'ye yatırım kararı aldı. Başbakanlık Yatırım Destek Ajansı Başkanı İlker Aycı, bu Japon şirketlerin Türkiye pazarına girmek için hazırlık yaptığını açıkladı. Aycı, "Aktif olarak Türkiye'de 200 Japon şirketi bulunuyor. Yeni şirketler, temsilcilik, ofis, şirket açma konusunda araştırma yaparken, mevcut şirketler de yatırımlarını ikiye katlamak istiyor" dedi. Diyarbakır açılımının yabancı yatırımcıyı ikna edeceğini vurgulayan Aycı, "Seçimler yatırımcıda kaygı oluşturmuyor. Sağlıklı bünyelerde hıçkırık olur. Gezi parkını da böyle değerlendirmek lazım" diye konuştu. Türkiye'nin önündeki üç seçim, İran'ın Batılı güçlerle nükleer anlaşmaya varması, Gezi olaylarının tamir süreci, dünya ekonomisindeki gelişmelerin yatırımlara etkisini değerlendiren Aycı, şunları söyledi:
2014'TE RİSKLİ DEĞİL: Türkiye artık seçim gündemlerinde gerilen bir ülke değil. Mali disiplinden taviz verilmiyor. Demokratik olgunluğa ulaşırken, ekonominin, istikrarın öneminin de farkında. 2014'ün Türkiye için riskli bir yıl olmadı. Asıl risk dünyada ekonomisinde.
DİYARBAKIR AÇILIMI ÖNEMLİ: Diyarbakır toplantısı yatırımcılarda önemli bir etki bıraktı. Sadece siyasi değil, ekonomik, kalkınma, yatırım alanında pozitif etkisi görülecek. Yatırımcı artık "Türkiye'ye yatırım yapayım mı?" diye değil, "Türkiye'ye ne kadar yatırım yapmalıyım, miktarı ne kadar artırmalıyım?" diye bakıyor.
İŞTAHSIZLIK DÜNYA KAYNAKLI: Yatırımcıların tutuk olmaları, yatırım miktarını düşük tutmaları Türkiye'yle değil dünya ekonomisinin getirdiği iştahsızlıkla alakalı. Geçen yıl dünyanın en büyük 100 şirketinin CEO'larına radarlarındaki 20 ülke sorulduğunda Türkiye'yi de söyledi. Böyle bir listede ilk kez Türkiye de çıktı.
İÇANADOLU'DA YATIRIM BEREKETİ: Subutomoro'nun Çankırı'da lastik fabrikası yatırımı var. 512 milyon dolarlık bu yatırım 2 bin kişi istihdam içeriyor. Yüzde 20'si iç pazara, yüzde 80'i ihracata dönük üretim. Yani teknoloji transferi var, istihdam var, ihracat var. Brisa, Bridgeston ile Aksaray'da 300 milyon dolarlık bir yatırıma başladı. İçanadolu'da farklı bir bereket başladı.
KOCA BİR İRAN PAZARI VAR: İran suni teneffüs yapılan ülke görünümünden bugün el sıkışan, önünü açan ülke noktasına gelmedi mi? İran çok şey getirir. Yatırıma gelenler Türkiye'yi merkez olarak kullanıyor. Önümüzdeki dönemde iş fırsatları karşılıklı olarak gözden geçirilecektir.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
120 Japon devi Türkiye'ye geliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN