Bulgar nükleer projesine Türk finansman desteği

Türkiye, son dönemde yurtdışındaki nükleer projeleri takibe aldı. Komşu ülke Bulgaristan'ın en önemli enerji kaynağına Türkiye imza atacak

Giriş Tarihi: 28.11.2013
Türkiye, nükleer santral projeleri için düğmeye basarken bir yandan da yurtdışında da enerji sektörüne yönelik finansman çalışmalarını başlattı. Türkiye, sınır komşusu Bulgaristan'ın en önemli enerji kaynağına imza atacak. Sovyetler Birliği teknolojisiyle 1970'te yapılan, ancak eskidiği için en önemli birimleri kapatılan Kozloduy Nükleer Santralı, Türk finansmanı ile tekrar hayat bulacak. Bir dönem Bulgaristan'ın en büyük enerji kaynağı olan, elektrik üretiminin yüzde 44'ünü tek başına karşılayan Kozloduy Nükleer Santralı'nı yenileme çalışması başlatan Komşu, Türkiye'nin kapısını çaldı. Bulgaristan Ekonomi Bakanı Dragomir Stoynev, Kozloduy Nükleer Santralı'nın yeni yapılacak 7'nci ünitesi için finansmanın Türkiye'den karşılanabileceğini belirtti. Bulgar Bakan Stoynev, adres olarak Türk Eximbank'ı işaret etti.

Eximbank 'tan sağlanacak

Bulgaristan Ulusal Radyosu'na (BNR) konuşan Bakan Stoynev, "Yapılacak 7'nci ünitenin teknolojinin ABD'den finansmanının ise Eximbank'tan yapılacak" dedi.

300 kilometre uzakta
Sovyetler Birliği teknolojisiyle 1970'te yapılan Kozluduy, Türkiye'ye 300 kilometre uzaklıkta yer alıyor. Türkiye'ye 20 kilometre uzaklıkta yer alan Ermenistan'daki Metsamor Nükleer Santralı ile birlikte Kozloduy, en eski teknolojiye sahip nükleer santraller arasında yer alıyor. Türkiye'nin de aralarında bulunduğu birçok ülke teknolojisini yenilemekte zorlanan ve dünyanın en tehlikeli 10 santrali arasında gösterilen Kozluduy'un kapatılması ve aksi halde çevre felaketi yaşanabileceğini belirtmişti

2017'de diğer üniteler devreye alınacak
Bulgaristan Ekonomi Bakanı Dragomir Stoynev, 7'nci ünitenin ardından 2017'de 5, 2019'da ise 6'ncı ünite için çalışma başlatılacağını duyurdu. Kozloduy Nükleer Santralı çalışması için ABD'ye giden Stoynev, Amerikalı Westinghaus şirketi ile görüştüklerini anlattı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bulgar nükleer projesine Türk finansman desteği
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN