Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çözüm riski azalttı

Çözüm süreci ile Türkiye'nin riski de azalıyor. D&B Kredi Risk Haritası'na göre 2013 üçüncü çeyreğinde risk yüzde 0.5 azaldı. En risksiz bölge ise dördüncü kez Orta Anadolu oldu

Giriş Tarihi: 28.11.2013
Çözüm süreci ile Anadolu'nun tüm şehirlerinin riski azalıyor. İllere ve sektörlere göre reytingi belirleyen D&B Türkiye firmasının hazırladığı Risk Haritası'nın 2013 üçüncü çeyreğinde yüzde 0.5'lik azalma ile risk 1.067 puana geriledi. Geçmişe dönük son dört çeyrekte en düşük ortalama kredi riskine sahip iller Bolu, Kırşehir, Karaman, Edirne, Kütahya ve Yozgat oldu. Aynı dönem içinde en riskli iller ise Adıyaman, Burdur, Batman, Çanakkale,Van, Düzce ve Bilecik. Sıfır puanın risk 2.000 puanın risksiz olarak hesaplandığı yöntemle Türkiye'nin riski azalıyor. D&B Danışma Kurulu Başkanı Selim Seval, riskin artık karar almada daha önemli bir hale geldiğini söyledi. En risksiz bölge ise son dört çeyrekte art arda Orta Anadolu oldu. 2013'ün bir diğer özelliği de bu çeyrekte bir öncekinde olduğu gibi tüm bölgelerin 1.000 puan sınırını aşmaları. Batı Karadeniz ve Doğu Karadeniz bölgelerinde risk artışı olurken, diğer bölgelerde aynı kaldı veya yüzde 1-2 arasında iyileşmeler oldu.

SANAYİDE SIKINTI YOK

Son iki çeyrekte en riskli faaliyet konusu hizmet sektörü olurken, ondan önceki iki çeyrekte ise perakende ticaret riskli sektör olarak dikkat çekti. En düşük riskli faaliyet konusu ise yine sanayi oldu. Perakende sektörünün risk endeksi bir önceki çeyreğe göre değişmezken İstanbul yüzde 41.1 ile en yüksek kredi hacmine sahip bölge oldu. En yüksek riskli bölgeler arasında Akdeniz ve Ege aynı zamanda en yüksek kredi hacmine sahip bölgeler arasında dördüncü ve üçüncü sırada yer aldı. Türkiye Kredi Risk Endeksi ile sorunsuz ve sorunlu banka kredileri karşılaştırmasında ise en yüksek riskli bölgeler Akdeniz ve Ege oldu.

EN İYİ DÖNEM 2012 İLK ÇEYREĞİ
2011'de
1.000 puandan başlayan endeks en düşük değerine 2012'nin son çeyreğinde ve 2013'ün ilk çeyreğinde 1.053 puanla ulaşırken en risksiz dönem ise 1.075 puanla 2012'nin ilk çeyreği oldu. Kredi Risk Endeksi ile batık kredi karşılaştırmasında da paralellik var. Kredi risklerinin arttığı dönemlerde tasfiye olunacak kredilerin oranının yükseldiği gözleniyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çözüm riski azalttı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN