Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Artık hamallık yapmayalım

Türkiye İnovasyon Haftası 5 bin kişinin katılımıyla başladı. Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan "Allah aşkına icat çıkarın. Artık hamallık yapmayalım" dedi

Giriş Tarihi: 29.11.2013
Türkiye İhracatçılar Meclisi'nin bu yıl ikincisini gerçekleştirdiği 'İnovasyon Haftası' dün başladı. Özellikle okulların kafilelerle öğrenci gönderdiği kongrede üç gün boyunca Türkiye'nin yenilikçi ürünleri tartışılacak. İstanbul Kongre Merkezi'nde düzenlenen İnovasyon Haftası'nda 500'den fazla lider tasarım ve Ar-Ge projesi ile 50'den fazla Ar-Ge Merkezi sergilenecek. Ayrıca ihracatçı birlikleri tarafından 2013'te düzenlenen 8 farklı Ar-Ge Proje Pazarı'nda seçilen 273 proje ve 243 tasarım katılımcıların ilgisine sunuluyor.

İCAT ÇIKARIN
Açılışta konuşan Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, "Gençlerimize sesleniyorum; Allah aşkına başımıza icat çıkartın. Eski köye yeni adet getirin" dedi. Bakan Çağlayan, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün "Küçük hanımlar, küçük beyler, sizler ülkemizin parlayan yıldızlarısınız" sözünü anımsatarak, gençlerin hayal kurarak, cesaretle şu anki seviyeyi daha yükseğe getireceğini kaydetti.

PAHADA AĞIR ÜRÜN
Çağlayan, "Artık hamallık yapmayacağız. Biz de yükte hafif pahada ağır ürünler üretip satacağız" dedi. Çağlayan, emniyet kemerlerini susturan plastik ürünlere de atıfta bulunarak, "Böyle inovasyonlar yapmayalım" diye konuştu. TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi ise "500 milyar dolarlık ihracata, Türkiye'ye inovasyon kültürünü yerleştirerek ulaşabileceğini düşünüyoruz. Gençlerimize daha fazla imkân verelim" dedi.

20 KİŞİYE CERN SEYAHATİ
Bu yıl bir ilke daha imza attıklarını belirten Büyükekşi, "Türkiye İnovasyon Haftası etkinlikleri sırasında, sosyal medya takipçilerimiz, üniversite öğrencilerimiz ve basın mensuplarımız arasından belirlediğimiz 20 kişilik bir ekibi, Avrupa'da inovasyonun kalbi olan CERN'e götüreceğiz" dedi. 20'nci kuruluş yıldönümlerini de kutladıklarını söyleyen Büyükekşi, "Türkiye'nin inovasyon potansiyelini açığa çıkararak 500 milyar dolarlık ihracat hedefi için ivme kazandığımızı düşünüyorum" dedi.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Artık hamallık yapmayalım
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN